Mořské ryby bychom do svého jídelníčku měli zařadit co možná nejčastěji.
Už vás omrzel tradiční losos či treska?
Vyzkoušejte naše recepty na pražmu!
Její jemné bílé maso si zamilujte.
Připravovat ji můžete v troubě, na grilu i na pánvi.
Kterou variantu se rozhodnete vyzkoušet jako první?
Naše recepty
Proč zařadit pražmu do svého jídelníčku?
Pražma královská nebo též mořan zlatý Sparus aurata je mořská ryba patřící do řádu ostnoploutví. Tato ryba, která obává zejména Středozemní moře a východní pobřeží Atlantského oceánu, je vysoce ceněna pro svou jemnou a lahodnou chuť.
Má protáhlé a bočně stlačené tělo s poměrně velkou hlavou a širokými ústy. Její kůže má stříbřitou barvu se zlatavým nebo nazelenalým nádechem na hřbetě. Často má také tmavé svislé pruhy podél boků.
Recepty na pražmu jsou velmi různorodé, neboť ji lze připravovat mnoha způsoby, včetně grilování, pečení, smažení na pánvi nebo dušení.
Konzumace pražmy je spojena s řadou výhod pro naše zdraví, ostatně lékaři doporučují konzumaci mořských ryb alespoň dvakrát týdně.
- Je dobrým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin. Obsahuje přibližně 18-20 % bílkovin, které poskytují esenciální aminokyseliny potřebné pro správné fungování lidského těla.
- Pražma je poměrně libová ryba, obsah tuku se pohybuje od 2 do 5 %. Většinu tvoří zdravé omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro kardiovaskulární i kognitivní zdraví.
- Obsahuje zanedbatelné množství sacharidů, protože ryby obecně patří mezi potraviny s nízkým obsahem sacharidů.
- Je kvalitním zdrojem několika vitaminů skupiny B, především vitamínu B3, B6 a B12, které hrají důležitou roli v energetickém metabolismu, zdraví nervového systému a tvorbě červených krvinek.
- Je bohatá na minerální látky, jako je draslík, fosfor, selen a hořčík.
Dáváte přednost rybám z českých řek a rybníků? Načerpejte inspiraci z našich receptů na štiku.