Lahodné sladké perníkové řezy nejsou mezi moučníky tolik známé! Ale to je veliká škoda a chyba!
Zejména pokud vyčerpáme inspiraci mezi piškotovými, třenými či jinými řezy.
A to je pravý čas na vyzkoušení řezů s vůní a chutí perníku. Inspirujte se našimi recepty.
Historie perníkových chaloupek
Tradice zdobených perníkových chaloupek začala v Německu na počátku 19. století, údajně se zpopularizovala poté, co v roce 1812 vyšla nepříliš vánoční pohádka o Jeníčkovi a Mařence.
Původní pohádka bratrů Grimmových obsahuje větu: „Když přišli blíž, viděli že dům byl postaven z chleba a pokrytý koláči a okno bylo z průhledného cukru.“ (V pozdějších verzích se stal spíše perníkem než jen chlebem.)
Inspirováni tímto příběhem, začali němečtí pekaři vyrábět malé zdobené domečky z perníku, kořeněných medových sušenek.
Původ perníku není přesný. Kořen zázvoru byl poprvé pěstován v Číně asi před 5000 lety a měl se za to, že má léčivé a magické vlastnosti.
Jiní ho zaznamenali až v roce 992 našeho letopočtu, kdy se předpokládá, že arménský mnich Gregory z Nicopolis učil křesťanské pekaře ve Francii, jak ho vyrobit.
Perník ve tvaru osob je často připisován dvoru královny Alžběty I., kde se vyráběly sušenky podle podoby významných hostů.
V Shakespearově knize Love’s Labour’s Lost z roku 1598 se o ní dokonce hovořil: „A pokud máš na světě jen jeden cent, měl bys ho mít na nákup perníku.“
V následujících staletích se tvarovaný perník stal populárním v celé Evropě, přičemž figurky a modely se používaly jako dekorace oken nebo se darovaly k náboženským svátkům nebo narozeninám.