Chcete své blízké překvapit zajímavými recepty na kuřecí v těstíčku a hledáte inspiraci?
Už nemusíte hledat, protože v našem článku najdete 5 skvělých pokrmů, které stojí za to vyzkoušet.
Naše recepty
Jaké oleje používat na smažení?
Na trhu existuje velké množství olejů, ovšem ne každý je vhodný ke smažení. Důvod je jednoduché, ne všechny totiž snesou vysoké teploty. Mnozí si myslí, že je to úplně jedno, jaký olej se používá, ale to rozhodně není. Jednotlivé oleje mají své charakteristické vlastnosti a na to se musíme zaměřit.
Co je kouřový bod?
Jde o teplotu zvoleného oleje, kdy olej začne kouřit a tím se znehodnocovat. U některých olejů je tento bod velmi nízký, ale existují i takové, které se na zahřívání absolutně nehodí a jsou dobré jen pro studenou kuchyni.
Mezi ty nevhodné pro ohřev patří například lněný olej.Oproti tomu třeba avokádový olej je úžasně odolný a bez problémů zvládne i velmi vysokou teplotu.
Pokud chceme smažit velmi šetrně, hovoříme o teplotě oleje 150°, jinak je pro smažení optimální teplota 180 stupňů.
Proto musíme mít na paměti, že olej, který budeme používat musí mít minimální bod zakouření přesně v takové výši.
Ostatně při pečení v troubě nebo snad na grilu dosahuje teplota oleje mnohem vyšších hodnot. Podívejme se na několik základních druhů.
Slunečnicový olej
Co se týká chuti, tak je daleko chutnější než řepkový, navíc obsahuje více vitamínu E. Zároveň s tím v něm najdeme karotenoidy, lecitin a tokoferoly. Jedná se o antioxidanty, které mají pozitivní vliv na naše zdraví.
Dobré je, že obsahuje jen minimální množství nasycených mastných kyselin.Je ideální na zálivky, saláty, marinády atd. Využít se může i na lehčí smažení či restování, ale rozhodně pro to není nejvhodnější.
Má totiž nízkou tepelnou odolnost i oxidační stabilitu. Nehodí se ani na přípravu majonézy kvůli špatné homogenizaci.
Řepkový olej
Tento olej se používá ve studené kuchyni, ale je dobrý i na smažení a restování. Vděčí za to své dobré oxidační stabilitě. Má velmi krátkou životnost, díky čemuž není příliš vhodný na fritování.
Olivový olej
Obsahuje hodně nenasycených mastných kyselin, díky čemuž pomáhá se snižováním hladiny LDL cholesterolu. Najdeme v něm také vitamin E a mnohé antioxidanty.
Jeho kouřový bod se pohybuje kolem 160 stupňů. Vyšší teploty mu rozhodně nesvědčí, protože má tendenci se velmi rychle přepalovat.
Kokosový olej
V posledních letech si našel místo v našich domácnostech stejně jako ostatní oleje. Ve většině případů ho máme spojený s kosmetikou, zejména s pletí. Přestože je určen ke konzumaci, rozhodně by se to nemělo přehánět.
Podle odborníků má totiž značný podíl nasycených mastných kyselin. To může zvyšovat hladinu LDL cholesterolu. S ohledem na to, že kouřový bod kokosového oleje je jen 177°C, určitě není dobré jej použít na fritování či dokonce smažení.