Libeček lékařský, bylinka která nejen chutná, ale také léčí! Přečtěte si o něm více

Silná vůně i chuť. Takto jednoduše bychom mohli definovat libeček lékařský.

Tato bylinka má v naší kuchyni již dlouhá staletí své místo, a to zejména pro své léčivé schopnosti a nezaměnitelnou chuť, která dokáže všední jídlo proměnit v nevšední.

Přečtěte si o této všestranné rostlině více, a zjistěte jak a na co jednotlivé části využít a zpracovat.

Co je to libeček lékařský?

Tato bylinka patří do stejné čeledi, jako petržel, mrkev a celer. Můžeme jí najít nejen po zahrádkách a kuchyních v celé Evropě, ale také v některých východních zemích.

Je to vytrvalá rostlina, která se pro své mrazuvzdorné vlastnosti snadno pěstuje. Tmavě zelené listy rostliny připomínají tvarem i barvou koriandr a italskou petržel. Stonky jsou často přirovnávány k řapíkatému celeru. Bylina dominuje, a je známá pro svou silnou aromatickou vůni.

Libeček je neuvěřitelně všestranný, protože mezi části, které lze použít k léčebným účelům můžeme zařadit jeho listy, stonky i kořeny. Bylina se běžně zpracovává do éterických olejů a lze jí použít i do nálevů, tinktur, octů a pastilek.

Tuto léčivou bylinu lze konzumovat v její čerstvé podobě nebo použít její sušenou verzi k dochucení, zvýraznění chuti a přidání živin do našich vařených pokrmů.

Nakreslená rostlina libečku se všemi svými částmi.
Zdroj: casamiatours.com

Jak poznat libeček?

Libeček je bylinkou, která dorůstá až 2 metrů, s rozpětím asi 1 metru. Rostlina produkuje vysoké, vzpřímené žebrované stonky, které se nahoře dělí na větve. Když se stonek zlomí, odhalí se nám dutý střed.

Libeček vyrůstá ze silného dužnatého kořene, který připomíná kořen mrkve a je zvenčí šedohnědý a uvnitř bělavý. Všechny jeho části, včetně stonků, květů, kořene a listů, jsou intenzivně aromatické.

Čerstvá bylinka svázaná provázkem.
Zdroj: gardeningknowhow.com

Jak chutná libeček?

Představte si kombinaci chuti celeru s trochou petržele, ale silnější. V žádném případě to není nevýrazná bylina. Libeček nabízí kromě převládajícího celerového řízu i trochu citrusového nádechu.

Léčivé účinky libečku

Libeček může působit jako diuretikum. Bylina může stimulovat močení (a pomáhá proplachovat močový měchýř a ledviny) bez ztráty životně důležitých elektrolytů (jako je sodík).

Předpokládá se, že rostlina obsahuje také uklidňující látku zvanou eukalyptol, která může pomoci snížit podráždění plic a podpořit hojení některých typů respiračních onemocnění.

Mezi další zdravotní benefity libečku můžeme zařadit:

  • Léčbu onemocnění žaludku
  • Kašel a respirační onemocnění
  • Horečka
  • Bolest krku
  • Kolika (u malých dětí)
  • Plynatost
  • Revmatismus/artritida
  • Infekce močového ústrojí
  • Ledvinové kameny
  • Dna
  • Malárie
  • Migrény
  • Žloutenka
  • Diuretický účinek
  • Antibakteriální vlastnosti
  • Protizánětlivé vlastnosti

Možné vedlejší účinky

Jeden běžný vedlejší účinek zahrnuje stav nazývaný fotodermatitida. K tomu dochází poté, co se bylina sní nebo použije na kůži, a může způsobit, že se pokožka stane citlivější na sluneční záření.

Vzhledem k tomu, že libeček je považován za diuretikum (látka zvyšující výdej moči), je třeba opatrnosti u každého, kdo má problémy se srdcem nebo ledvinami.

Koncentrovaný léčivý olej z bylinky libečku s dalšími rostlinami.
zdroj: wildgreensandsardines.com

Recepty s libečkem

Libeček si krásně rozumí s velkým množstvím ingrediencí.

Listy lze použít do salátů, polévek a všeho, co obsahuje vepřové maso, drůbež a silně ochucené ryby. Listy libečku můžete přidat do mnoha jídel, která by vyžadovala petržel, jako grilovaná nebo pečená masa, zapečené pokrmy, dušená jídla, polévky.

Ale pozor: libeček má velmi silné aroma i chuť. Takže začněte s jedním nebo dvěma nakrájenými listy v misce, abyste chuť pokrmu nepřebili chutí libečku a podle chuti postupně přidávejte.

Semínka lze použít stejně jako semena celeru. Semínka i listy lze přidat také do tekutiny k nakládání. Použijte je i jako semínka fenyklu nebo k dochucení likérů. Můžete je také rozdrtit a přidat do směsí s dalším koření.

Stonky a kořeny libečku lze vařit a používat s jinou kořenovou zeleninou.Nakrájené stonky přidejte do vaječného nebo kuřecího salátu, do kuřecího vývaru nebo je celé zavařte při nakládání.

Olej z kořenů rostliny má žlutou nebo nahnědlou. Olej z kořenů je pryskyřičné povahy, s velmi silnou květinovou vůní a jen náznakem vůně, která připomíná celer. Esenciální olej z libečku extrahovaný z listů má řidší konzistenci a vydává sladké, kořenité aroma.

Libeček můžete, stejně jako jiné bylinky, usušit nebo zmrazit, abyste prodloužili jeho trvanlivost. Sušené listy nebudou tak aromatické jako čerstvé, ale stále dodávají chuť různým pokrmům.

Přidejte libeček do některého z těchto receptů s vajíčky, dochuťte s ním tyto česnekové pomazánky nebo si připravte tento lahodný a zdravý recept na květákový mozeček!

Nejrůznější podoby, jak je možné bylinku libečku využít do receptů.
Zdroj: befunky.com

Jak pěstovat libeček

Semínka zasejte do půdy ihned na jaře, jakmile teplota půdy dosáhne 15 stupňů. Semena můžete také nechat naklíčit uvnitř a sazenice přesadit koncem jara, po posledním mrazíku.

Libeček určitě vysaďte na místo, kde bude mít dostatek světla. Částečné slunce bude fungovat v teplejších klimatických podmínkách, ale plné sluneční záření je ideální.

Libeček roste nejlépe v písčité, hlinité půdě. Zalévejte tak často, jak je potřeba, aby byla půda vlhká, ale ne mokrá.

Semínka a malá rostlinka vypěstované bylinky.
Zdroj: gardeningknowhow.com

Čím libeček nahradit?

Kombinace celeru, petržele a celerového semínka (možná s trochou citronové kůry) udělá podobnou službu.

Jak libeček skladovat?

Chcete-li libeček usušit, odstraňte jeho listy a uložte je do nádoby, která je utěsněná a vzduchotěsná.

Čerstvý libeček lze skladovat v lednici v uzavřené nádobě až týden.

Skladování bylinky po dlouhou dobu je možné tak, že listy blanšírujete, a poté je vložíte do mrazicího sáčku a do mrazáku.

Použité zdroje

What Is Lovage?, Sherry Christiansen , Very Well Health
Everything You Need to Know About Cooking With Lovage, David McCann, All recipes 21. 06. 2021
How to Recognize Lovage, Michelle Wishhart, SF Gate
How to Grow Lovage in Your Herb Garden, the MasterClass staff, Master Class 24. 02. 2022