Bobkový list svou květinovou a bylinnou vůní připomíná oregano a tymián a používá se častěji než kterákoli jiná bylina.
Přečtěte si i o jeho zdravotních účincích, včetně rad a tipů jak si ho vypěstovat v pohodlí domova!
Dozvíte se do jakých receptů ho přidat, ale i na co si dát pozor.
Co je bobkový list?
Bobkové listy pocházejí z rostliny vavřínu, stálezeleného keře, který roste v teplých klimatických podmínkách. Rostliny se pěstují pro okrasné účely, listy se suší se a používají se při vaření.
Rostlina má husté, protáhlé a kožovité listy se špičatými konci.
Druhy bobkových listů
Bobkové listy mají dlouhou historii, vznikly jako ozdobný symbol cti a úspěchu a nosili je římští a řečtí císaři, stejně jako olympionici, učenci, hrdinové a básníci.
Existují dvě hlavní odrůdy: turecký (nebo středomořský) a kalifornský bobkový list.
Turecká odrůda je nejběžnější, a s jemnější chutí ve srovnání s kalifornskými bobkovými listy, které mají silnější aroma a lehce mátovou chuť.
Rozlišují se podle tvaru listu, kdy turecký má krátké a tlusté listy oproti tenčím a delším kalifornské odrůdy.
Jiné odrůdy bobkových listů se používají po celém světě, včetně západoindického bobkového listu a indonéského bobkového listu.
Existuje i několik druhů bobkových listů, které jsou jedovaté, konkrétně vavřín třešňový a vavřín horský, ale tyto odrůdy se neprodávají jako bylinky
Čerstvý vs. sušený bobkový list
Čerstvé bobkové listy jsou navrchu leskle zelené a na spodní straně světlejší. Jak listy usychají, barva se stává jednotnou a tlumenou.
Čerstvé bobky jsou často mnohem dražší a nevydrží tak dlouho jako bobky sušené.
Přidání čerstvého bobkového listu do receptu by mohlo překonat chuť pokrmu, a proto jsou často preferovány sušené turecké bobkové listy.
Jak chutná?
Vzhledem k tomu, že bobkové listy se nejedí, chuť je spíše o tom, co přidávají do receptu.
Mnoho kuchařů věří, že bobkový list nepřispívá vůbec žádnou chutí, zatímco jiní říkají, že bylina dodává chuti jemnou hloubku.
Takže i když bobkové listy nepřidávají ohromující a výrazné chutě, lze je považovat za koření, které podporuje jiná koření v receptu, aby se jejich chuť zvýraznila.
Zdravotní účinky bobkového listu
Léčba cukrovky
Pokud vám hrozí rozvoj cukrovky nebo se u vás již tento stav rozvinul, konzumace bobkových listů může snížit hladinu cukru a je účinný při léčbě cukrovky 2. typu. Spolu s tím může také snížit hladinu špatného cholesterolu.
Zlepšuje trávení
Bobkový list zabraňuje poškození žaludku a podporuje močení. To pomáhá uvolňovat toxiny v těle a napomáhá zdraví ledvin. Organické sloučeniny navíc velmi účinně pomáhají při podrážděném žaludku, zklidňují syndrom dráždivého tračníku.
Léčí dýchací potíže
Bobkový list je také zdrojem esenciálního oleje. Esenciální olej extrahovaný z tohoto listu lze použít ke zmírnění různých respiračních problémů.
Bojuje proti plísňovým infekcím
Bylo prokázáno, že bobkový list má protiplísňové vlastnosti, tyto vlastnosti spolu s obsahem vitamínu C mohou chránit pokožku před jakoukoli infekcí a podrážděním.
Pomáhá snižovat stres a úzkost
Přítomnost linaloolu v bobkových listech může snížit hladinu stresu a úzkosti v těle. Má také přirozené uklidňující vlastnosti, které vám mohou pomoci uklidnit se a mohou také snížit riziko deprese.
Chrání srdce
Srdce má tendenci pracovat lépe díky rutinu a kyselině kávové, které se obě nacházejí v bobkových listech. Tyto vlastnosti mohou posílit stěny srdečních cév a pomoci při snižování hladiny špatného cholesterolu.
Jak na pěstování bobkového listu
- Rostliny bobkového listu jsou tolerantní k většině typů půdy. Ideální rozsah PH je 6-7, ale rostlina je poněkud všestranná a snese rozsah 4,5 až 8,3 PH.
- Co nesnese, je půda, která špatně odvodňuje. Aplikace kompostu nebo jiné organické hmoty pomůže udržet půdu dobře propustnou.
- Sazenice bobkového listu, lze pěstovat uvnitř v květináčích a venku jako keře i jako stromy. Je to pomalu rostoucí rostlina a za vhodných podmínek může dosáhnout výšky 17 m.
- Rostliny pěstované v květináči do této velké velikosti nedorostou, pokud jí budete dostatečně ořezávat.
- Rostlina nejlépe roste na plném slunci až v polostínu. Pokud ji pěstujete venku v horkém podnebí, prospěje jí odpolední stín.
- Pokud rostlinu pěstujete uvnitř, bude potřebovat jasné světlo a příležitostně stín.
- Stromy pěstované venku obecně nepotřebují mnoho hnojiva, ale rostliny v květináči budou těžit z vyváženého organického hnojiva.
- V chladnějších oblastech je velmi citlivá na mráz, ale lze ji pěstovat v květináči a přenést na zimu dovnitř nebo chovat v uzavřeném prostoru, kde ji extrémní chlad nezabije.
- Bobkový list lze při vaření použít celý nebo drcený. Sklízejte listy z rostlin starých alespoň 2 roky. Zralé bobkové listy mají více chuti.
- Chcete-li listy usušit, položte je na pečící papír na velký tác v jedné vrstvě. Nechte je 2 týdny v teplé suché místnosti.
- Bobkové listy skladujte celé ve vzduchotěsné nádobě.
Další využití bobkových listů
Kromě použití v receptech se používají i jinými způsoby. Extrakt z vavřínu se používá dokonce i jako léčba otevřených ran.
Bobkové listy a extrakty se často používají při masáži a při aromaterapii, aby poskytly určitou úlevu od příznaků artritidy a vysokého krevního tlaku.
Na co se používá bobkový list
Přidávají se do omáček nebo se přidávají do tekutiny z dušení masa a zeleniny |
Přidávají se do nádivek nebo masových rolád, jako jsou tyto recepty na záhorácké závitky |
Může se přidat do vody, ve které se vaří rýže |
Přidávají se do vývarů a polévek a najdete ho i v těchto receptech na drůbeží kaldoun |
Nebo se rozdrtí a používá se jako každé jiné koření |
Je častou ingrediencí pro různé nálevy, jako například k nakládání těchto beraních rohů |
Recept na čaj z bobkového čaje
- 4–5 sušených bobkových listů
- 1 tyčinka skořice (nebo 1 lžička mleté skořice)
- 1 litr vody
Postup
- Do vody přidejte listy a skořici a vařte asi 20 minut. Pro slabší nálev nasekejte čerstvé nebo suché listy, zalijte horkou vodou a nechte louhovat.
Jak bobkový list skladovat?
Čerstvé bobkové listy lze vložit do uzavřeného sáčku na zip a uložit do lednice, kde vydrží týden nebo dva. Sušené bobkové listy lze skladovat v uzavřené nádobě na chladném, suchém a tmavém místě, jako je skříňka na koření nebo spíž; vydrží až dva roky, než ztratí aroma.