Flambování je technika vaření s alkoholem, který se během vaření spálí.
Jaký alkohol je pro tyto účely nejlepší?
Co všechno můžete takto připravit?
Níže najdete vše, co potřebujete znát o této jedinečné technice vaření.
Co je flambování?
Vaření s alkoholem může dodat pokrmu jedinečnou chuť.
Při flambování se přidá do hrnce nebo pánve alkohol a zapálí se. Výsledkem bude výrazná chuť ovoce nebo masa. Alkohol se při tom zároveň spálí, takže můžete pokrm klidně dát i dětem.
Tato technika může být nebezpečná, a proto musíte dodržovat pravidla pro bezpečnost. Ta se dozvíte za chvilku.
Pracovní postup správného flambování
- V první řadě zvolte správný druh alkoholu. Musí dobře hořet, ale nesmí být příliš hořlavý. Konkrétní druhy alkoholu na flambování se dozvíte níže.
- Vyberte si alkohol, který doplní chuť surovin, které připravujete.
- Zahřejte alkohol na pánvi nebo v mikrovlnné troubě těsně pod bod varu. Ujistěte se, že všechny ingredience jsou horké. Jestli se alkohol nezapálí, pravděpodobně bylo něco příliš studené.
- Opatrně nalijte likér do hrnce nebo pánve. Využít můžete speciální flambovací pánev s dlouhým držadlem.
- Pomocí dlouhé zápalky (do krbu) nebo kuchyňského zapalovače zapalte výpary z alkoholu kolem pánve (nikoli samotný alkohol).
- Nechte pokrm vařit, dokud se neodpaří alkohol.
- Podávejte ihned, jakmile přestane pokrm v pánvi hořet.
Který alkohol je pro flambování nejlepší?
Na flambování ovoce nelze použít jakýkoli alkohol. Potřebujete nápoje s vysokým obsahem alkoholu. Nápoje s nízkým obsahem alkoholu nebudou hořet. Pivo, víno nebo šampaňské nepoužívejte. Mezi nejlepší druhy na flambování patří:
- brandy,
- koňak,
- rum,
- bourbon,
- whiskey,
- Grand Marnier,
- Amaretto,
- Cointreau,
- Triple Sec.
Základní pravidla flambování
Bezpečnost v kuchyni nesmí chybět a flambování může být nebezpečné. Musíte proto znát základní pravidla bezpečnosti, kterých je nutné se držet. Na co nesmíte zapomínat?
Před zahájením vaření si připravte všechny ingredience. Pro ovoce bude ideální brandy, zatímco pro maso bude lepší koňak.
Nikdy nepoužívejte studený alkohol! Brandy, koňak, rum nebo likér vždy před začátkem zahřejte, protože jinak nedojde ke vznícení.
Používejte jen flambovací pánev, velkou pánev nebo velký hrnec s hlubokými stěnami a dlouhou rukojetí.
Budete-li flambovat před přáteli a hosty, vždy to dělejte daleko od nich. V opačném případě ohrozíte jejich zdraví.
Nikdy nepřidávejte alkohol do pánve přímo z láhve. Otevřený oheň se může dostat až do láhve a způsobit explozi!
Po přidání alkoholu do pokrmu ho okamžitě zapalte. Nečekejte dlouho, protože jinak bude jídlo absorbovat chuť nápoje. To v tomto případě není jeho práce. Měl by jen zesílit chuť ovoce nebo masa.
Pokrm nechte vařit, dokud uvidíte plamen. Poté ihned podávejte.
Co můžete flambovat?
Nejoblíbenější možností je flambování palačinek s pomerančovým likérem. Získáte jemnou, sladkou a komplexní chuť. Receptů na palačinky je mnoho a tato technika jim dodá netradiční aroma.
Populární je také flambování ovoce. Flambování banánů v kořeněné směsi cukru a rumu bude chutnat skvěle. Rumové aroma je silné, ale ve spojení s banány získáte jedinečný výsledek. Podávat můžete pokrm s vanilkovou zmrzlinou.
Pomocí této techniky můžete připravit také maso. Skvěle budou chutnat flambovaná kuřecí játra, ale také steak s brandy nebo sherry a dokonce i humr dušený v rajčatové omáčce se šalotkou, česnekem, estragonem a tymiánem, flambovaný v koňaku pro dosažení luxusního pokrmu.
Flambování je speciální kuchařskou technikou. Použít ho můžete pro přípravu ovoce, dezertů i masa. Práce s hořícím alkoholem na sporáku může být nebezpečná, ale díky pár pravidlům to zvládnete. Výsledkem bude komplexní chuť každého pokrmu, na který metodu použijete.