Ryby jako potravina jsou konzumovány prakticky snad ve všech regionech světa. Ryby jsou důležitým zdrojem bílkovin a dalších živin a tohoto si všimli již naši předci.
Ryby pro zdraví
V posledních několika desítkách let bylo realizováno mnoho výzkumů, které ukázaly, že se v rybách nacházejí živiny a minerály, zejména omega-3 mastné kyseliny, které, jsou šetrné k srdci a mohou přispět ke zlepšení vývoje a reprodukci mozku.
Z tohoto důvodu je úloha ryb ve funkčnosti lidského těla a v mnoha jídelníčcích vyzdvihována.
Rybí maso je dobrým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin a obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Obsahuje řadu vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E a K) a esenciálních mastných kyselin, které jsou životně důležité pro zdravé fungování organismu.
Ryby a rybí maso existují v mnoha formách, od klasického rybího (losos, pstruh…), přes ryby více tučné (olejové) jako sardinky až po různé korýšovité. Je tedy velká škoda této rozmanitosti nevyužít.
Jak koupit správnou rybu
Důležité není jen samotné zpracování ryby, ale i její nákup. Koupit špatnou rybu by neprospělo nikomu, proto je důležité poznat kvalitní a čerstvou rybu.
Toho dosáhnete tak, že si při nákupu ryby prohlídnete její oči – ty musejí být čiré či průhledné. Dále pak rybu trochu prohmatejte – nesmějí se vám do ní zabořit prsty a rovnou zkontrolujte i žábry, ty by měly být uzavřené.
Objevte podobné tipy
Zpracování ryb před vařením
Než se pustíte do samotného vaření či grilování ryby, je nutné provést několik dalších činností.
Čištění ryb
Pokud se se rozhodneme koupit rybou celou je potřeba velice dobře zvládnout tento krok. Je prvním a nejdůležitějším, protože díky němu zachováme nejvíce čerstvého rybího masa.
Každý recept uvařený z vlastnoručně připravené ryby chutná lépe a do tohoto procesu lze zaměstnat i více členů rodiny, čímž se vaření stane tradicí, která Vás zase o trochu více sblíží.
Kuchání ryb
Rybu položíme na prkénko břichem na pravou stranu. Přidržíme přes utěrku za ocas a pomocí ostrého špičatého nože nařízneme břicho od řitního otvoru až k hlavě. Pak rukou uvolníme vnitřnosti a opatrně vyjmeme. Dáváme pozor, abychom nepoškodili žlučník.
Mlíčí, jikry a tuk oddělíme a ponecháme pro další zpracování v kuchyni. Pokud se stane, že žlučník praskne, rybu ihned pečlivě opláchneme silným proudem studené vody. Pokud maso zůstane nažloutlé a hořké, musíme je odříznout.
Odstranění šupin
Šupiny odstraníme nejlépe škrábáním – nožem nebo speciální škrabkou. Rybu položíme na prkénko a přes utěrku přidržíme za ocas. Pokud jsou šupiny lehce odstranitelné (u ryb, jako jsou treska, kapr, cejn, plotice), seškrábeme je nožem (škrabkou) směrem od ocasu k hlavě.
Ryby s drobnými šupinami vrostlými do kůže (lín, okoun) opláchneme teplou vodou nebo rybu do horké vody na okamžik ponoříme. Sliz, kterým je ryba potažená, zbělá a lehce jej odstraníme se šupinami nožem nebo škrabkou.
Ryby s hustými šupinami silně přiléhajícími ke kůži (štika, losos) oholíme ostrým nožem. Šupiny odstraňujeme ostrým nožem v pruzích směrem od ocasu k hlavě, spolu s tenkou vrstvou kůže.
Rybu očistíme nejprve z jedné strany, potom z druhé, pak čistíme hřbet, břicho a nakonec ji opláchneme. Ryby se silnou a tvrdou kůží (úhoř, štika) zbavíme šupin spolu s kůží. Dáme rybu do svislé polohy, nařízneme kůži kolem hlavy a pak ji oddělujeme od masa a stahujeme až k ocasu. Ocasní ploutev a ocas odstraníme spolu s kůží.
Mladé ryby a šupiny
Mladé ryby kůže nezbavujeme vůbec. Stahujeme pouze ryby staré, velké a ty, které mají kůži opravdu velmi silnou a tím i těžce stravitelnou. Máte tipy, jak stáhnout a vykuchat ryby? Podělte se o ně s námi v diskuzi pod článkem.
Ryba na několik způsobů
Rybu si můžeme připravit nejrůznějšími způsoby, přičemž klasikou je vaření, dále potom grilování či smažení.
Vařené ryby
Vaření ryb je časté především u lidí při dietě, může si je na tento způsob ale připravit kdokoliv.
Takovou zažitou klasikou je, že sladkovodní ryby vaříme většinou s kořenovou zeleninou a kořením. Nejčastěji se používá celer, petržel, mrkev, celý pepř nebo třeba nové koření.
Oproti tomu mořské ryby se připravují trochu jinak. Často se pro jejich dochucení používá bílé víno či bobkový list.
Jak si připravit chutnou vařenou rybu krok za krokem zjistíte zde.
Grilované ryby
Kdo by neměl rád chutnou rybičku z grilu.
Pro grilování je vhodné používat především štíhlé ryby, mezi které patří například pstruh či makrela.
Než rybu na gril vložíte, musí být zbavena vnitřností, omyta, osušena a okořeněna. Velice často se ryba griluje v alobalu, aby se hned nespálila. V alobalu necháte rybu cca 15 minut, potom ji necháte chvilku dopéci přímo na ohni.
Chcete se během grilování ochladit? Mrkněte, co zvládnou ochlazovače vzduchu z naší recenze.
Pro ochucení ryb na gril se poměrně tradičně využívá například celá řada čerstvých bylinek, citrónový pepř nebo různé sušené bylinky smíchané s trochou oleje.
Pár nápadů, jak si připravit lahodnou rybku na grilu, jsme si pro vás na našem webu také připravily. Najdete je zde.
Smažené ryby
Rozhodně nelze zapomenout na ryby smažené. Zde už se sice nedá moc mluvit o dietě, ale zase zde člověk najde skvělou chuť.
Pamatujte na pravidlo, že ryba by před smažením měla být opět omytá a vysušená. Následně ji osolte a pokapejte citrónem. Potom již využijte klasický trojobal, ale pamatujte, že ryba by měla být celá ponořená v rozpáleném oleji.