Kynuté těsto spojuje tak nečekané pokrmy jako koláče a langoše – a naopak odděluje zkušené pekaře od letmých návštěvníků kuchyně.
Že si na kynuté netroufáte?
S těmito 5 snadnými recepty zdoláte tuto pomyslnou kulinářskou osmitisícovku i vy!
Naše recepty
Příprava kynutého těsta
Pozornost je třeba věnovat těmto faktorům:
- Stejná (pokojová) teplota všech surovin
- používání čerstvého droždí.
- příprava kvásku: stranou v misce i do důlku v mouce
- solit až při zadělávání, když je droždí zapracované do mouky (sůl totiž ničí kvasinky v droždí)
- prosévání mouky (nadlehčí se)
Zadělávání kynutého těsta
Do prosáté mouky se přidává vykynutý kvásek, rozpuštěný tuk a vlažná tekutina. Cukr se dává jen do sladkých moučníkových těst, slaná těsta se naopak dosolí, případně i okoření. Znovu máme na paměti, že sůl nemá přijít do přímého styku s droždím.
Tuk musí být jen vlahý, nikdy ne horký, a totéž platí pro tekutinu, protože horkou tekutinou by se spařilo droždí a těsto by nekynulo.
Tekutinu lijeme vždy do mouky, nikdy ne naopak a těsto zaděláváme od řidšího k hustšímu, takže je praktické si trochu mouky nechat stranou na potřebné přidání během propracovávání těsta.
Do kynutého těsta se propracováváním vhání vzduch, který umožňuje kvasinkám z droždí se množit a tím kypřit těsto. Proto zpracování nepodceňujeme, ale k ulehčení využijeme vhodných přístrojů.
V první řadě je to domácí pekárna, která zpracuje těsto i na buchty nebo jiné pečivo, potom také domácí hnětače u robotů nebo hnětače ruční. I ruční elektrický hnětač dokáže vypracovat těsto ze 60-70 dkg mouky. U těchto přístrojů používáme zatočené hnětací háky, nikdy ne šlehací metly.
Kynutí těsta
Dobře vypracované kynuté těsto se nechává kynout na teplém místě asi hodinu.
Chceme-li mít těsto kypřejší a pórovitější, tak je zhruba po půlhodině znovu propracujeme vařečkou, uvolní se tak vytvořený kysličník uhličitý a kvasinky získají nový kyslík.
Teplota ke kynutí stačí běžná pokojová, tedy 20-22°C, při vyšší teplotě kyne těsto zbytečně rychle. Chceme-li kynutí zpomalit, tak je naopak necháváme kynout za chladnějších podmínek. Těsto vykyne i přes noc v chladničce, což je vhodný způsob pro ranní pečení pečiva.
Správně vykynuté těsto má zhruba dvojnásobný objem než před kynutím, je hladké a pružné. Nedostatečně vykynuté těsto se jednoduše nechá dokynout.
Překynuté těsto se pozná podle toho, že jeví známky řídnutí a při pohybu mísou klesá dolů. Napravit se to dá tím způsobem, že těsto propracujeme a necháme znovu dokynout.
Pečení a vaření kynutého těsta
Z vykynutého těsta na vále vypracujeme žádané tvary, podle potřeby je i naplníme a urovnáme na vymazaný nebo pečícím papírem vyložený plech.
Mezi jednotlivými kusy udržujeme přiměřené mezery, protože dalším kynutím a při pečení těsto ještě nabude. Pouze v případě, že chceme, aby kynulo jen do výšky, tak je klademe těsně vedle sebe.
Na plechu necháme ještě alespoň 10-15 minut dokynout. Sladké pečivo těsně před pečením potřeme rozpuštěným tukem nebo mírně oslazeným mlékem, aby se na něm vytvořila kůrčička. Slané pečivo potíráme osolenou vodou, mlékem nebo rozšlehaným vejcem.
Plech vkládáme do předehřáté trouby a pečeme většinou při 200-220 °C.
Z kynutého těsta se vaří také různé knedlíky a to sladké i slané, a ty se vždy vkládají do dostatečného množství osolené vody, která je v plném varu.