Setkáváte se s ním především na rautech či v obchodě s lahůdkami.
Připravit si ho ale můžete poměrně snadno i doma.
S našimi recepty na domácí aspik vykouzlíte snadno všechny jeho rozmanité varianty.
Výsledkem bude chutná pochoutka, ze které můžete pečlivým vyskládáním jednotlivých ingrediencí vytvořit i nevšední estetický zážitek.
Výhodou je, že do něj lze použít velmi různorodé suroviny, od povařené nebo sterilované zeleniny přes vajíčka, uzeniny či maso až po sýry a bylinky.
Naše recepty
Několik informací o aspiku
Slovem aspik se označuje rosol, který se připravuje z vývaru, který obsahuje především šlachy, kůže, kosti a další části, které jsou bohaté na kolagen. V současné době se k domácímu použití pro větší snadnost a rychlost používá předpřipravená želatina v prášku či ve formě plátků.
Použití rosolu v potravinářství je staré už několik století, původně se používal jako jeden z konzervačních prostředků, který umožňoval jídla uchovat několik dní čerstvá, aniž by oschla. Hotový aspik vydrží v chladu až 5 dní. Jednou z výhod aspikových receptů je to, že do nich můžete přidat téměř cokoli, co máte rádi. Nejčastěji se aspik používá k zalévání různé druhy zeleniny, vajec, uzenin, masa a ryb.
Tipy a triky s aspikem
Pokud chcete, abyste s výsledkem byli skutečně spokojeni, nesnažte se urychlit tuhnutí aspiku. Před vyklopením z formy nechte aspik skutečně dokonale ztuhnout, jinak se vám při vyklepnutí roztrhne. Dobře ztuhnout také nechte při tvoření aspiku jeho jednotlivé vrstvy s různými ingrediencemi. Na závěr se doporučuje nádobu překrýt potravinovou folií, aby neoschla vrchní část aspiku.
Aspik můžete nechat vytuhnout v klasických formách na dort, v pekáčku či mističkách, ale existují i speciální formičky rozmanitých tvarů určené přímo na aspik, oblíbené jsou zejména ty ve tvaru tak zvaného srnčího hřbetu, které mají nepřilnavý povrch. Obtížnějšímu vyklopení lze napomoci tím, že formu zespodu nahřejete teplou vodou.
Aspik není želé
Slovo aspik se používá především pro slané varianty pokrmů, tedy nejrůznější studené mísy, zeleninu, uzeniny, vejce, sýry či maso v rosolu. Pro sladké dezerty se používá slovo želé.