Sbíráte rádi lesní houby a vaříte z nich lahodné pokrmy? Pak rozhodně zkuste recepty na kotrč.
Má příjemnou chuť, krásně vodní a dá se použít na spoustu dobrot.
Překvapte své blízké i přátelé a uvařte jim například vynikající, ale naprosto jednoduchou polévku.
Na výběr máte několik chutných pokrmů, které stojí za to vyzkoušet.
Naše recepty
Kotrč je vzácnost mezi houbami
Dá se říci, že je tato houba opravdu vysoce ceněna a milovníci hub na ní pějí samou chválu. Je velmi zdravá a při té správné úpravě i velice chutná. Nutno podotknout, že kotrč měli v oblibě už naši předci. Dokonce to prý v 19. století oblíbená houba, která se pravidelně objevovala na trzích.
Z obecného hlediska patří do rodu chorošovitých hub. Vypadá tak trochu jako keř a mořská houba v jednom. Na našem území se objevují 3 dosud zdokumentované druhy.
- Kotrč kadeřavý (Sparassiscrispa) – je to nejčastější a hojně se vyskytující druh, který parazituje na borovicích.
- Kotrč Němcův (Sparassisnemecii) – vzácný druh parazitující na jedlích.
- Kotrč štěrbákový (Sparassislaminosa) – ten je rovněž velmi vzácný a můžeme na něj narazit na dubech.
Jaká jsou lidová jména této houby?
- Baraní kule
- Beranice
- Beranička
- Bílá kotrč
- Borová kotrč
- Diviš
- Hromada
- Koteryh
- Strapáč
- Třapáč
- Vořešník
Kotrč kadeřavý
Pokud chodíte rádi na houby, měli byste si od konce července do listopadu začít dávat v lesích pozor i na výskyt kotrče kadeřavého. Když to vezmeme odlehčeně, tak je to vlastně Lamborghini či Ferrari mezi houbami. Díky velikosti si ho navíc nemůžete splést s nějakou jedovatou houbou. Parazituje na kořenech borovic.
Lesníci je zrovna moc nemilují, neboť borovicím způsobují nepříjemnou hnilobu. Když už kotrč na některé borovici jednou najdete, určitě si jí dobře zapamatujte, neboť je vysoce pravděpodobné, že ho tam za nějakou dobu najdete znovu. Kromě velké plodnice je totiž běžné, že roste na stejných místech i několik let po sobě.
Jestli vás odrazuje její vzhled, pak je to určitě chyba, protože má i mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Je to důležitá léčivka, která se pyšní zejména svými antibakteriálními účinky a má velmi pozitivní vliv na pleť. Dokonce prý hojí různé rány. Zároveň s tím také obsahuje betaglukan 1,3 – D (SCG), látku s protirakovinnými účinky.
Kde přesně kotrč v lese hledat a jak ho poznat?
Jak již bylo několikrát zmíněno, vyskytuje se na kořenech borovic. Ovšem není to pravidlem, protože často jej najdeme u jednotlivých stromů, ale rostoucí rovnou ze země, kde bylo již předtím rozložené dřevo.
Výjimkou nejsou ani pařezy borovic. Buďte opatrní, ať si kotrč kadeřavý nespletete s kotrčem němcovým nebo štěrbákovým. Parazitují na kořenech smrků, jedlí, dubů či buků, ale jejich sběr je přísně zakázán, neboť patří mezi ohrožené druhy hub.
Jak jednoduše tuto výbornou houbu popsat?
Kotrč kadeřavý na první pohled připomíná ovečku, i když tak trochu se podobá i květáku nebo mořské houbě. Mnozí dokonce tvrdí, že při pohledu na kotrč vidí lidský mozek.
Houba mění svou barvu postupně stářím. Začíná jako bledě žlutobílá a přechází až do okrově nahnědlé. Nejchutnější jsou jednoznačně krémově bělavé plodnice.
Zajímavosti na závěr
V našem článku jste se mohli setkat s několika cizojazyčnými názvy, které nejsou v naší gastronomii zrovna obvyklé. Pojďme se na ně ve stručnosti podívat a říci si, co vlastně znamenají.
Galangal
Jedná se o koření, které je charakteristické pro asijskou kuchyni. Na první pohled nám svým vzhledem připomíná zázvor nebo kurkumu, se kterými má dokonce i příbuzenský vztah.
Ostatně u nás se mu říká siamský zázvor, kalkán či galgán. Má skvělou a velmi výraznou chuť, navíc má blahodárné účinky na náš organismus.
Jak se používá?
Stejně jako kurkuma, se dá i galangal používat samostatně, ale může se kombinovat i se směsí dalších druhů koření. Oproti štiplavosti zázvoru, vyniká toto koření svou nasládlou citrusovou chutí. Kořen je o něco tvrdší než zázvor, takže je ideální jej krájet na velmi tenké plátky.
Perfektně pasuje do thajských pokrmů, kde mu sekunduje kokosové mléko, hovězí maso a zelenina. Má velmi pozitivní vliv na trávení, roztahuje cévy, má menší analgetický účinek a již v dřívějších dobách se o něm dokonce hovořilo jako o afrodiziaku.