Nevyplácí se proces marinování vynechávat. Proč? To vše se můžete dozvědět v tomto článku.
Přečtěte si na co si dát pozor, jaké ingredience použít, jaký budou mít na výslednou chuť efekt a jak dlouho jednotlivé druhy masa nakládat, abychom dosáhli té nejlepší chuti a textury.
To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku. Staňte se experty na nakládání masa!
Co je to marináda a marinování?
Marinování je proces namáčení masa v ochucené směsi, nazývané marináda, před tím než ho začneme vařit. Marinády často používají kyselou složku (jako ocet nebo šťáva z citrusů) nebo jiné kyselé přísady (jako mango, papája nebo kiwi), aby zlepšily chuť a změnily strukturu masa. Kyselina v marinádě způsobí, že se tkáň masa zjemní. Je důležité dodržet správnou dobu marinování, jinak dojde k tomu, že maso bude tuhé a suché.
Jak marinovat různé druhy masa a potravin
Jak marinovat kuřecí maso
Kuřecí maso můžete marinovat celé nebo jen jeho části. Propíchání povrchu kuřete vidličkou nebo nakrájení masa na menší kousky pomůže lépe marinádu absorbovat. Také odstranění kůže z kuřete pomůže marinádu vstřebat.
Obecně platí, že dvě hodiny marinování jsou dostatečně dlouhé, aby maso vstřebalo chuť, ale drůbež může marinovat v lednici až dva dny.
Jak marinovat hovězí maso
Marinování se nejlépe hodí pro tužší a vyšší typy hovězího masa, jako je bok, svíčková, pupek a rameno. Tyto kusy se mohou marinovat až 24 hodin. Pozor, kvalitnější steaky, jako je například rib-eye, můžete skutečně marinováním zničit.
Jak marinovat ryby
Ryby a korýši by se měly marinovat pouze 30 minut maximálně hodinu. Pokud byste je marinovali déle, maso by se mohlo začít „vařit a pálit.“
Jak marinovat tofu
Na rozdíl od masa může být marinováno až 24 hodin.
Jak marinovat zeleninu
Měkkou zeleninu nemarinujte déle než 10 minu. Pevná zelenina jako brambory, mrkev, tykev atd. se může marinovat až 30 minut.
Proč marinovat?
Chuť – z několika základních ingrediencí můžete vytvořit skvělou marinádu, která přidá úžasnou chuť jinak obyčejnému masu a zelenině.
Textura – marinády dělají maso, které bývá suché, libovějším a šťavnatějším a tvrdší kusy měkčí ke žvýkání.
Šťavnatost a křehkost – marináda pomocí kyseliny, tuku, koření, bylinek, cukru a soli maso nejen zjemní, ale i zvýrazní chuť jídla, které připravujete. A tohle je vaše odpověď na otázku, jak zjemnit maso!
Co do marinády použít?
Tuk
V marinádě potřebujete trochu tuku, protože pomáhá přenášet chuť přísad, které jsou rozpustné v tucích, a také pomáhá udržovat šťavnatost. Nejčastěji se používá olivový olej, sezamový olej, jogurt, podmáslí nebo majonéza.
Sůl
Sůl pomůže ve vodě rozpustným ingrediencím proniknout do struktury masa a zůstat tam i po uvaření. Sůl také narušuje strukturu masa a dělá ho více šťavnatým, také uvolňuje svalová vlákna, aby se tuhé maso snadněji žvýkalo. Použijte například Příklady nakládací nálev, mořskou sůl, sójovou omáčku nebo rybí omáčku.
Kyselina
Narušuje strukturu proteinů v mase a přirozeně zvyšuje chuť. Jedná se o velkou skupinu ingrediencí, jako je citrusová šťáva, nakládaná šťáva, balzamikový ocet, jablečný ocet, pálivá omáčka a podmáslí.
Enzymy
Pomáhají rozkládat pojivovou tkáň v mase. Lze použít papáju, kiwi nebo mango.
Koření
Jedno slovo – chuť. Přidejte chilli prášek, pepř, zázvor, česnek, worcesterskou omáčku, kari pastu, tamarindovou pastu nebo hořčice všeho druhu.
Bylinky
Přidáním bylinek do marinády nikdy nic nezkazíte. Bylinky jakéhokoliv druhu, ať čerstvé nebo sušené, zlepší chuť marinády. Bylinky jako tymián, pažitka, bazalka, majoránka, estragon, kopr, libeček, oregano, petržel nebo máta jsou vždy dobrou volbou.
Cukr
Přidáním nějakého sladidla zvyšuje plnost jídla, které připravujete. K doslazení marinády lze použít kečup, med, agáve, barbecue omáčku, melasu, dokonce i nealko nápoje.
Co dělat a nedělat při marinování
I když je příprava marinády zábavná, snadná a zcela přizpůsobivá, je třeba mít na paměti některé věci.
Myslete dopředu: Pokud je to možné, začněte maso marinovat večer předem nebo ráno před odjezdem do práce.
Marinujte v chladu: Potraviny, které marinujete, vždy ukládejte do chladu. Nejlépe do lednice, nikdy je nemarinujte při pokojové teplotě.
Používejte uzavíratelné sáčky: Marinujte v opakovatelně uzavíratelných plastových sáčcích než v miskách nebo jiných nádobách. Pytlíky umožňují lepší a rovnoměrné rozložení marinády. Můžete ale marinovat i v plastových, nerezových nebo skleněných nádobách.
Nezakrývejte nádoby obsahující marinované maso.
Nepoužívejte marinádu ze syrového masa nebo ryb jako omáčku. Marináda obsahuje bakterie ze syrového masa.
Nepoužívejte zbytky marinády pro marinování jiných potravin.
Nemarinujte v hliníkových nádobách nebo fólii, protože chemická reakce by mohla jídlo zkazit.
Jak dlouho marinovat maso
Druhy masa | Typ masa | Průměrný čas marinování |
Jehněčí, hovězí a vepřové maso | Steaky, kotlety | 2 až 4 hodiny |
Hovězí Flank Steak | 2 hodiny až přes noc | |
Celá pečeně | 4 až 6 hodin (nebo přes noc) | |
Drůbeží maso | Kuřecí prsa bez kostí, bez kůže Kuřecí stehna-bez kostí, bez kůže Kachní prsa bez kostí a kůže | 2 hodiny až noc |
Celá kuře | 4 až 6 hodin (nebo přes noc) | |
Mořské plody | Krevety Hřebenatky | 15 až 30 minut 5 minut |
Ryby | Steaky a filety | 15 až 30 minut |
Jak zrychlit marinování masa?
Marinování masa můžete urychlit tím, že necháte marinádu hodinu odležet při pokojové teplotě. Ale z bezpečnostních důvodů však nikdy nenechávejte maso odležet při pokojové teplotě déle než 60 minut! Smíchejte balzamikový ocet, sójovou omáčku, olej, worcesterskou omáčku, med, italské koření, česnekový prášek a hořčici. Přidejte steaky a marinádu do sáčku na zip a několikrát protřepte, aby se maso obalilo. Vytlačte přebytečný vzduch, uzavřete sáček a nechte hodinu při pokojové teplotě, poté vložte do lednice na dalších 15–20 minut nebo nejlépe přes noc.
Jak marinované maso připravit?
Velikost – celé vs. malé kusy
Marinování funguje nejlépe u tenčích kusů masa. Samozřejmě to závisí na tom, jaké maso připravujete, ale větší pečeně obecně se tak dobře nenamarinují.
Špízy
Jehly na špízy vám ve velkém usnadní práci při pozdějším pečení nebo grilování masa. Lépe se takto přichycené kousky marinádou, během pečení potírají, čímž jim dodáte intenzivnější chuť.
Grilování
Neváhejte a grilujte! Teplo grilu může v některých marinádách zkaramelizovat cukr, proto jídlo pečlivě sledujte.
Grilování v troubě
Vyzkoušejte marinované krevety v česneku, petrželky, olivového oleje a citronové kůry, které se rychle pod přímým žárem grilu v troubě upečou.
Smažení na pánvi
Kuřecí prsa mohou být velmi suchá, pokud se pečou úplně sama, takže kuřecí maso s marinádou funguje úplně nejlépe. Vyzkoušejte směs jogurtu, kurkumy, česneku a garam masaly.
Pečení v troubě
Vepřová pečeně v celku může chutnat báječně v marinádě z jablečného octa, koriandru, medu a česneku.
Nástroje pro marinování
Znovu uzavíratelné sáčky: Sáček se zipem usnadňuje marinování a zajišťuje přímý kontakt masa s marinádou. Vše můžete smíchat, aniž byste si ušpinili ruce.
Špízy: Použití marinovací jehly je skvělý způsob, jak efektivně grilovat marinované maso. Dřevěné špízy by měly být namočené ve vodě alespoň na dvacet minut, aby se dřevo na grilu nepřipálilo. Nerezové špejle lze ihned použít.
Šlehací metla: Šlehací metla z nerezové oceli dělá zázraky při míchání všech těch bylinek, hořčice a olejů do jedné lahodné marinády.
Miska: Misky různých velikostí jsou vždy po ruce. Ujistěte se, že miska, kterou používáte, je ze skla, nerezové oceli nebo plastu bezpečného pro potraviny. Vyhněte se keramickým miskám, které mohou mít olovnaté glazury nebo reagovat s kyselinou v kapalině.
Zapékací mísa: Skleněná zapékací mísa je věc, kterou byste měli mít po ruce když, marinujete flank steak nebo větší kus masa, protože poskytuje prostor, aby se maso mohlo hezky uvolnit a namarinovat.