Gruzínská kuchyně se vyznačuje svými sezónními surovinami. Adžika přesně tyto letní suroviny obsahuje a nádherně spolu ladí.
Přečtěte si, jak si jí vyrobit, jaké nejlepší ingredience použít a dokonce jak jí zavařit či skladovat, abyste si jí mohli vychutnat co nejdéle. Je to všestranná omáčka, která se perfektně hodí k masům, ale i jako pomazánka na chléb.
Co je adžika?
Tato voňavá omáčka, oblíbená na Ukrajině a v Rusku, se připravuje po celé léto a má gruzínské kořeny. Historie adžiky sahá až do 15. století.
Adžika je perfektní příloha ke spárování s jakýmkoli pečeným nebo grilovaným masem. Je oblíbená, protože pokrmům přidává, svým kořením, výraznější chuť.
Tradiční adžika ve skutečnosti nepoužívá rajčata, ale protože se tento dip ujal ve velké části Evropy, získal mnoho různých podob. Právě na Ukrajině a v Rusku se adžika připravuje ze šťavnatých rajčat.
Co obsahuje adžika?
Pro ty, kteří neznají gruzínské jídlo, tato kuchyně je založena na místních a sezónních surovinách. Často se skládá z paprik, rajčatového protlaku, česneku a místního koření, jako je pískavice řecké seno, koriandr a semena fenyklu.
Po celé Gruzii existuje mnoho variací této omáčky. Adžika je perfektní ke spárování s jakýmkoli pečeným nebo grilovaným masem. Je oblíbený pro zvýšení chuti a přidání správného množství koření.
Jak adžika chutná?
Adžika je pálivá a trochu zvláštní svou chutí. Obsahuje spoustu česneku a stopy koriandru a často neidentifikovatelného koření, protože každý kuchař si tuto omáčku přizpůsobuje svým chutím. Hlavními složkami jsou tedy česnek. V gruzínské kuchyni se často používají pálivé cibule a česnek a adžika není výjimkou. Poté je to velké množství soli. Koření pískavice řecké seno, které propůjčuje pokrmu trochu hořkosti a zvláštní aroma. Neutrální olej, jako je řepkový olej, pomáhá chutě spojit. Čerstvé pikantní červené papriky, jako jsou chilli, dělají z adžiky omáčku. Nakonec je to koriandr, které dodává omáčce citrusové tóny.
Jak si adžiku vyrobit?
Umyjte a připravte veškerou zeleninu. K jejich nasekání můžete použít kuchyňský robot nebo mlýnek.
Ingredience přiveďte k varu ve velkém hrnci na středním teplotu. Ujistěte se, že adžiku tu a tam pořádně zamícháte, aby se nepřichytila ke dnu.
Umyjte sklenice a víčka a vložte je do trouby na 15 minut do úplného vysušení, tím je sterilizujeme. Adžiku rozdělíme do sklenic.
Uzavřete všechna víčka velmi pevně a otočte každou sklenici dnem vzhůru na několik hodin.
Skladujte na chladném místě až rok.
Tipy na přípravu nejlepší adžiky
Adjika je jednoduchá příloha, které vyžaduje málo práce, ale výsledkem je plná chuť. Použijte ty nejčerstvější ingredience, které máte, aby byla tato omáčka pokaždé dokonalá. Zde je několik tipů jak na to:
- Ochutnejte svou Adžiku už při výrobě. Každá složka, kterou přidáte, vytváří zvláštní chuť. U každého se jeho preference liší a je potřeba omáčku ochutnat, aby nám chuť vyhovovala.
- Upravte koření. Použijte více nebo méně paprik v závislosti na tom, jak moc pálivou chuť máte rádi.
- Pro tento recept použijte velmi zralá rajčata. Chcete ty nejšťavnatější a nejsladší, jaké najdete. Čím zralejší, tím lepší!
- Na zeleninu použijte buď mlýnek nebo kuchyňský robot, aby vaše adžika byla co nejjemnější.
- Tajnou ingrediencí jsou kyselá zelená jablka. Adžika dostane, díky jablkům skvělou chuť a příjemnou štiplavost.
- Červené papriky jsou nejsladší a v receptu na adžiku fungují nejlépe. Ale pokud máte jen žlutou nebo zelenou, klidně je použijte!
Nutriční hodnoty adžiky (na 100 g)
Kalorie | Sacharidy | Cukry | Tuky | Nasycené mastné kyseliny | Bílkoviny | Vláknina | Sůl |
166 kcal | 14, 6 g | 1,3 g | 10, 4 g | 10, 4 g | 3, 6 g | 0 g | 4, 2 g |
Jak a kam adžiku použít?
Adžika je pálivá, kořeněná pasta používaná k ochucení pokrmů z masa a ryb. Vyrábí se z pálivé červené papriky, česneku, bylinek a koření. Vzhledem a konzistencí adžika připomíná italské červené pesto.
Adžika z rajčat – co potřebujeme rajčata, sladkou papriku, feferonky, česnek, sušený koriandr a sůl. Podávejte jako přílohu k masovým a rybím pokrmům. Používejte také při vaření, zejména pokrmů z kuřecího masa.
Adžika s lilkem, paprikou a česnekem – co potřebujeme lilky, feferonky, česnek, adžiku s ořechy, olej a vodu. Směs adžiky nalijte na osmažený lilek a papriky. Nechte 10 minut odpočinout, a poté podávejte. Chutná výborně i za studena. Zkuste nejdříve lilek zapéct jako v těchto receptech.
Vepřové maso s houbami a adžikou Megrelian – co potřebujeme vepřové maso, houby, bílou cibuli, velká rajčata, pálivé červené papriky, česnek, bílé vín, vodu, ocet, olej a megrelian adžiku. Vepřové maso si můžete připravit dle tohoto receptu na vepřové s česnekem.
Adžika ze zelené pálivé papriky – obsahuje pálivé zelené papriky, česnek, čerstvou petrželku, čerstvý zelený koriandr, celerové listy, sušený koriandr, sušený kopr a sůl. Podávejte jako přílohu k masovým a rybím pokrmům.
Adžika Megrelian – se skládá z červené pálivé papriky, sladké červené papriky, čerstvé petrželky, celerových listů, bazalky, česneku, sušeného koriandru, sušeného měsíčku, kopru a sůl. Podávejte jako přílohu k rybám nebo masu, zejména kuřecímu nebo si jí samostatně namažte na chleba jako pomazánku. Použijte adžiku v těchto receptech s opečeným chlebem.
Jak adžiku skladovat?
V lednici
Pokud se rozhodnete adžiku ihned nekonzumovat, můžete ji chladit v lednici až dva týdny. Čím déle se v lednici marinuje, tím lépe chutná.
Konzervovaná adžika vydrží až rok, když je uložena na chladném místě, jako je vaše spíž.