Možná nejsou tolik známé, ale nejsou o nic mít lahodné! Cannelloni! Že jste o nich ještě neslyšeli?
Není nic jednoduššího než si přečíst tento článek. Ten je plný rad a tipů, jak si je připravit, uvařit a naplnit, aby si je vychutnala celá vaše rodina.
Co jsou cannelloni?
Je to druh těstovin vycházející z těstovinových plátů lasagní. Někdy se na ně odkazuje jako „manicotti“. Sušené těstovinové trubičky cannelloni a manicotti se vyrábějí hladké i vroubkované.
Stejně jako u většiny ostatních druhů těstovin existuje obrovské množství variací, na náplně a omáčky, se kterými lze tyto těstoviny servírovat. Mezi běžné náplně patří hovězí maso a ricotta a omáčky jsou často na bázi rajčat nebo smetany.
Cannelloni se staly klasickým pokrmem, který se servíruje především na svatbách. Dávejte si, ale pozor abyste cannelloni nezaměnili s italským trubičkovým dezertem cannoli, to je úplně jiná kategorie!
Jak cannelloni uvařit?
Cannelloni lze vyrobit doma tak, že si připravíte těsto na těstoviny, rozválíte ho na tenko a těsto nakrájíte na obdélníky. To lze provést také pomocí výrobníku těstovin.
Plátky těsta se pak několik minut vaří v osolené vodě. Poté pláty těsta vyndejte, dokud jsou stále al dente (vařte je asi 1 až 2 minuty a ne více než 3 minuty) a položte je na navlhčenou čistou kuchyňskou utěrku.
Nevařte je příliš dlouho, protože se budou i nadále péct v troubě. Jakmile jsou všechny těstoviny uvařené, naplňte je tak, že na jejich delší okraj dáte několik lžic náplně a těsto srolujete je do trubiček, poté je vložíte do zapékací mísy „švem“ dolů a zalijete omáčkou.
Před pečením těstovin posypte pekáč čerstvě nastrouhaným Parmigiano-Reggiano nebo Pecorino Romano. Vložte do trouby a pečte 15 až 20 minut při 180˚C, dokud se na povrchu nezačne tvořit kůrka.
Můžete si koupit i sušené už připravené trubičky cannelloni nebo manicotti. Uvaříte je podle návodu na obalu, naplníte a vložíte do pekáče. Protože jsou už srolované a jejich plnění může být trochu obtížné. Použití cukrářského sáčku s velkou tryskou tou nejjednodušší plnící metodou.
Pozor, aby omáčka, kterou budete cannelloni přelévat, je tekutější než ta, kterou byste normálně podávali k těstovinám, protože během pečení zhoustne.
Nutriční hodnoty cannelloni (na 100 g)
Kalorie | Sacharidy | Cukry | Tuky | Nasycené mastné kyseliny | Bílkoviny | Vláknina | Sůl |
99 kcal | 16,3 g | 0,6 g | 2,2 g | 1 g | 3,6 g | 0,1 g | 0,3 g |
Čím cannelloni plnit
Pro pokrmy s cannelloni jsou běžné masové a sýrové náplně. Můžete přidat zeleninu, jako je dušený špenát, nakrájené, vařené houby a další. Pro veganskou či vegetariánskou verzi vyzkoušejte slanou tofu náplň.
Ricotta e Spinaci (špenát) – toto je nejoblíbenější náplň. Pro čtyři osoby budete potřebovat 500 g čerstvého špenátu (dušeného) nakrájeného nadrobno.
Přidejte 500 g čerstvé ricotty, dva žloutky, čerstvě nastrouhaný Parmigiano-Reggiano, muškátový oříšek, sůl a pepř. Všechny ingredience dobře promíchejte. Doporučené omáčky jsou rajčatová s bazalkou (vyzkoušejte například tyto omáčky pomodoro), bešamel (jak na bešamel se dozvíte v těchto receptech) nebo ragú.
Čerstvá zelenina – pro tento recept na náplň do cannelloni budete potřebovat jeden velký lilek, jednu papriku, pár hub, jednu cuketu, šest 200 g čerstvých rajčat, jeden pórek, 100 g dušených špiček chřestu a pár lístků bazalky.
Lilek nakrájejte na malé kousky. Cibuli nakrájejte nadrobno. Všechny ingredience nakrájejte na stejně velké kousky, aby se rovnoměrně uvařily. Špičky chřestu nechte celé. Rozehřejte olivový olej a začněte restovat cibuli, poté přidejte zbytek ingrediencí a přidejte pepř a sůl a vařte, dokud zelenina nezměkne.
Poté, co necháte směs vychladnout, naplňte těstoviny a do každé trubičky přidejte nakrájenou bazalku a dvě špičky chřestu. K tomuto pokrmu použijte pouze omáčku bešamel a posypte parmazánem.
Carne (maso) – náplň na bázi masa. Obvykle se používá libové mleté hovězí, telecí, jehněčí, vepřové maso. Maso krátce orestujte s nakrájenou mrkví, celerem, cibulí a trochou bílého vína.
Po pár minutách, až směs vychladne, smíchejte vejce, parmazán a nakrájenou šunku.
Poté směsí naplňte těstoviny. Směs můžete doplnit o trochu restované nebo dušené zeleniny, jako je mangold, pórek nebo zelí. Houby jsou také skvělou surovinou k této masité náplni, stejně jako každý dobrý tavený sýr.
K masitým náplním s nejlépe hodí omáčky jako je bešamel nebo bešamel střídaný s rajčatovou omáčkou (zkuste si cannelloni vychutnat s těmito omáčkami s mletým masem).
Cannelloni di Pesce (ryby) náplň si můžete vyrobit z velkého množství čerstvých ryb (jako jsou například tyto snadné recepty s lososem). Rybu orestujte jen s trochou jarní cibulky nebo česneku a trochou petržele.
Polijte pánev bílým vínem a tuto tekutinu použijte na omáčku. Do stejné pánve, na které restujete ryby, přidejte nakrájené krevety. Přidejte trochu strouhanky a ricottu nebo parmazán, a poté naplňte těstoviny.
Na dno pekáče nebo zapékací misky nalijte trochu omáčky, přisypte strouhanku a parmazán.
Jak cannelloni skladovat?
Těstoviny lze před samotným pečením skladovat v lednici nebo je dokonce připravit několik dní předem a zmrazit. Těstoviny naplňte, přelijte omáčkou, dobře zakryjte (např. igelitem) a dejte do lednice.
Jak dlouho se můžou cannelloni uchovávat v lednici?
Vařené cannelloni při správném skladování vydrží v lednici 3 až 5 dní.
Nechte těstoviny vychladnout při pokojové teplotě, než je dobře zakryjete potravinářskou fólií, poté zmrazte. Zmrazte vždy v den, kdy jídlo uvaříte. Pokrm s cannelloni sestavte, upečte, a poté nechte vychladnout. Po vychladnutí jídlo zabalte do několika vrstev potravinářské fólie, abyste jídlo ochránili, a poté misku vložte do mrazáku. Cannelloni lze zmrazit až na 3 měsíce.
Zmrazené těstoviny nechte nejdříve rozmrazit při pokojové teplotě, a poté si předehřejte troubu na 160 stupňů a pečte je zakryté alobalem 1 hodinu 25 minut. Odstraňte alobal, zapněte troubu na 200 stupňů a pečte odkryté 20-30 minut.