Udělala na vás dojem jídla jako kuřecí kari nebo dušená čočka podávaná v indických restauracích?
Přemýšlíte, co jim chybí, když si je uvaříte doma?
Odpověď s největší pravděpodobností spočívá v aromatickém koření známém jako pískavice řecké seno.
Kromě semen lze konzumovat i její listy.
Co stojí za jejím neobvyklým názvem?
Do jakých pokrmů ji můžete přidat?
Odhalte s námi všechna tajemství této starodávné rostliny.
Co je pískavice?
Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum)je rostlina z botanické čeledi bobovité, kam patří například také cizrna a arašídy. Je pokládána za jednu z nejstarších kulturních rostlin na světě. Nejpoužívanější částí pískavice jsou semena, která se obvykle suší a melou.
Při vaření se ale zejména v Asii často používají také listy, čerstvé, sušené i mražené. Kromě kulinářství má své využití rovněž ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu a zemědělci ji používají jako krmivo pro dobytek. Původně pískavice pochází z oblasti Středního východu, využívá se zejména v indické, severoafrické a blízkovýchodní kuchyni.
Čerstvými i sušenými listy lze dochutit pokrmy, jako jsou omáčky, kari, zeleninové pokrmy a polévky. Semena se používají celá nebo mletá a jsou též součástí řady kořenících směsí, jako je indické garam masala, kari či bulharská čubrica. Kromě toho se využívá též k léčivým účelům. Nejvíce se pěstuje v Indii, Číně, Etiopii, Egyptě a Súdánu, u nás ji ojediněle najdeme na jižní Moravě.
Jak vypadá pískavice?
Rostlina dorůstá výšky okolo 60-90 cm. Ze stonku vyrůstají malé trojčetné listy oválného tvaru. Drobné květy mají bílou či žlutobílou barvu, plodem jsou zahnuté lusky. V každém lusku se ukrývá přibližně dvacet tvrdých zlatohnědých semen čtvercového tvaru.
Jak chutná pískavice?
Semena pískavice jsou jedním ze základních koření používaných v indické kuchyni, jejich sladká oříšková chuť připomíná javorový sirup a karamelizovaný cukr. Syrová pískavice je ale poměrně hořká, až po uvaření a v kombinaci s dalšími aromatickými látkami se promění a dodá pokrmům sladkost a hloubku chuti.
Snížit hořkou chuť semen pomůže též jejich namočení přes noc a opékání na pánvi nebo též jejich kombinace s jiným výrazným kořením, jako je koriandr, kmín a paprika.
Na závěr je pokrmy s pískavicí vhodné pokapat limetkovou nebo citronovou šťávou. Kyselina snižuje sladkost, která by jinak působila příliš sladce, a je nezbytná pro zvýraznění všech komplexních chutí, které pískavice nabízí.
Nevšední název
Rostlina na první pohled zaujme svým názvem – pískavice řecké seno. Název pískavice údajně odkazuje na skutečnost, že ten, kdo ji užíval, si mohl tak zvaně pískat, neboť díky jejím zdraví prospěšným účinkům ho netrápily žádné potíže. Konečně i odkaz na Řecko je jakousi upomínkou na Hippokrata, antického otce medicíny, který prosazoval pískavici jako lék na řadu potíží.
Slovo seno odkazuje na skutečnost, že již ve starověku byla pískavice velmi vyhledávaným krmivem pro zvířata, a to zejména díky tomu, že naši předci si všimli pozitivního vlivu její konzumace na produkci mléka svých krav, koz a ovcí. Někdy je možné se setkat též s anglickým označením fenugreek.
Co obsahuje pískavice?
Toto koření v sobě ukrývá celou řadu cenných látek a rostlinných sloučenin, které mu kromě jeho chuti dodávají i výjimečné léčivé účinky. V tabulce jsou uvedeny hodnoty pro jednu čajovou lžičku neboli 3,7 gramu semene pískavice.
Kalorie | Voda | Bílkoviny | Tuky | Sacharidy | Vláknina |
12 kcal | 0,327 g | 0,851 g | 0,237 g | 2,16 g | 0 g |
Z minerálních látek obsahuje pískavice například železo, draslík, měď či mangan.
Draslík | Fosfor | Hořčík | Mangan | Měď | Vápník | Zinek | Železo |
28,5 mg | 11 mg | 7,07 mg | 0,046 mg | 0,041 mg | 6,51 mg | 0,093 mg | 1,24 mg |
Kromě toho obsahuje některé vitamíny skupiny B.
Vitamín B1 | Vitamín B2 | Vitamín B3 | Vitamín B6 | Vitamín C |
0,012 mg | 0,014 mg | 0,061 mg | 0,022 mg | 0,111 mg |
Pískavice v kuchyni
Semena i listy pískavice se nejvíce využívají v kuchyni indické, severoafrické a blízkovýchodní. Obecně dodává hloubku neutrálním ingrediencím, jako jsou brambory a čočka, a vyvažuje ostře kořeněné nebo zemité chutě, díky čemuž je tak častá v kari.
V Indii se pražená mletá semínka pískavice používají též jako náhražka kávy nebo se přidávají do mouky při výrobě chleba. Pískavice je rovněž přísadou do halvy, typického blízkovýchodního dezertu.
- Pískavice se nejčastěji využívá do pikantních polévek a kari pokrmů, vyzkoušejte ji například v receptech na kuřecí kari. Možná je samozřejmě také vegetariánská verze, například v podobě rozmanitých variant cizrny na kari.
- Pokud jde o čerstvé či mražené listy, jejich využití je zaměnitelné s jakoukoli jinou listovou zeleninou. Inspirovat se tak můžete například v rozmanitých receptech se špenátem, přidat je ale můžete i k další dušené zelenině.
- Když se listy blanšírují a bleskově osmaží, jejich koncentrovaná chuť pomáhá oživit například brambory. Stačí brambory uvařit, přidat na pánev s máslem a pískovcovými listy a vše osolit.
- Sušené listy využijete například při přípravě rajské omáčky, ale skvěle oživí též omáčky připravené ze smetany.
- Grilujte rádi? Sušené listy využijete při přípravě marinád na grilování. Například na ryby se doporučuje smíchat drcené sušené listy s trochou hořčice a jogurtu.
- Z hlediska luštěnin se pískavice často používá v receptech na čočku. Společně s kokosovým mlékem a dalším kořením je například součástí pokrmu niyamai parripu neboli čočky po srílansku.
- Pokud jde o naše klasické polévky, nejlépe pískavici využijete při vaření bramboračky nebo houbové polévky.
- Existuje velké množství nejrůznějších variant čatní neboli husté omáčky, se kterou se dochucují pokrmy, aby získaly na výraznější chuť. Při výrobě domácího čatní můžete jako jednu z ingrediencí velmi snadno použít pískavici.
Čím nahradit pískavici?
Pokud jde o náhražky, neexistuje jediná ingredience, která by dokázala poskytnout jak hořkost, tak sladkou javorovou chuť pískavice. Řešením může být smíchání malého množství javorového sirupu a hořčičného semínka.
Hořčičné semínko dodává pískavici zemitou chuť, zatímco javorový sirup napodobuje její oříškovou, sladkou chuť. Dejte ale pozor, abyste nepřidali příliš mnoho javorového sirupu, jinak by váš pokrm mohl nakonec chutnat spíše jako dezert.
Další možností je fenyklové semínko, případně též kari prášek. Pokud pro svůj recept nemůžete sehnat čerstvé listy pískavice, zkuste je nahradit nasekanými listy celeru, které mají stejně jemnou hořkou chuť.
Skladování pískavice
Sušené listy a sušená semena můžete skladovat v pevně uzavřené nádobě, chráněné před teplem a vlhkostí. Takto vydrží několik měsíců. Pokud recept vyžaduje mletá nebo drcená semena pískavice, je vhodné je rozdrtit nebo rozemlít až před použitím. Mletý prášek rychle ztrácí svou sílu.
Pískavice a zdraví
Pískavice řecké seno se již tisíce let používá v alternativní medicíně k léčbě řady zdravotních potíží, v ajurvédské medicíně je považována za jednu z nejstarších léčivek.
- Zlepšuje tvorbu mateřského mléka – výzkum naznačuje, že pískavice řecké seno může zvýšit produkci mateřského mléka a rychlost přibývání na váze u novorozenců. Ženám, které mají potíže s nedostatečnou produkcí mateřského mléka, se tak doporučuje pití čaje se semeny pískavice.
- Zvyšuje hladinu testosteronu – jedním z nejčastějších důvodů, proč muži užívají doplňky stravy s pískavicí, je zvýšení hladiny testosteronu. Některé studie zjistily, že má příznivé účinky, včetně zvýšení libida.
- Pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi – konzumace pískavice může být v tomto ohledu prospěšná, jak pro osoby s diabetem, tak bez něj. Látky, které pískavice obsahuje, pomáhají vstřebávání glukózy ve střevech a zlepšují citlivost na inzulin. V jedné studii užívali lidé s diabetem 1. typu 50 g prášku ze semen pískavice k obědu a večeři. Po 10 dnech došlo u účastníků ke zlepšení hladiny cukru v krvi a snížení celkového a špatného cholesterolu.
- Snižuje riziko onemocnění srdce a krevního tlaku – pískavice pomáhá regulovat hladinu cholesterolu a zlepšovat krevní tlak, což může snižovat riziko vzniku srdečních onemocnění a zlepšovat zdraví srdce. Může to být způsobeno tím, že semena pískavice obsahují zhruba 48 % vlákniny. Vláknina je velmi těžko stravitelná a ve střevech vytváří viskózní gel, který ztěžuje trávení cukrů a tuků.
- Podporuje správné trávení – toto koření působí pozitivně na zažívání, ulevuje od překyselení žaludku, nadýmání, průjmů i pálení žáhy.
- Prospívá pokožce – pískavice působí velmi příznivě také na pokožku, urychluje hojení a zmírňuje nejrůznější kožní problémy, jako jsou vyrážky či ekzémy. Z tohoto důvodu se tak často se přidává do kosmetických produktů.
- Napomáhá hubnutí – pískavice řecké seno může potlačovat chuť k jídlu a díky obsahu vlákniny zvyšovat pocit sytosti, což vede ke snížení množství zkonzumované potravy a k úbytku hmotnosti.
- Snižuje zánět – množství antioxidantů v pískavici jí dává velký potenciál jako protizánětlivému prostředku.
- Ulevuje od bolesti – pískavice se v tradičních medicínských systémech již dlouho používá k úlevě od bolesti. Vědci se domnívají, že obsažené alkaloidy pomáhají blokovat smyslové receptory, které umožňují mozku vnímat bolest.
Jak užívat pískavici?
Pokud nechcete pískavici používat jako koření k přípravě pokrmů, můžete si z ní velmi jednoduše připravit též čaj. Ten lze následně nejen pít, ale používat také jako odvar na vlasy či pokožku.
Stačí jednu čajovou lžičku mletých semen přelít šálkem horké vody a nechat 10-15 minut louhovat. Čaj se doporučuje pít maximálně třikrát denně. Zchladlým odvarem je možné si opláchnout vlasy nebo jím potírat problematická místa na pokožce.
Nežádoucí účinky pískavice
Mezi nežádoucí účinky konzumace většího množství pískavice může patřit žaludeční nevolnost a závratě. Těhotné ženy by se měly užívání pískavice vyhnout, protože obsahuje sloučeniny, které mohou stimulovat kontrakce a vyvolat předčasný porod.
V neposlední řadě též platí, že pískavice může v těle působit podobně jako estrogen, takže může mít negativní vliv na osoby s hormonálně citlivými druhy karcinomů.