Citronová červeň 2 je umělé barvivo. Vyrábí se ze syntetických látek.
Jedná se o oranžovou nebo žlutou pevnou látku. V prášku má červenou barvu.
Látka není rozpustná ve vodě, ale můžeme ji rozpustit v některých organických rozpouštědlech.
Hlavní důležité body o E121 – citronová červeň 2:
Není to přírodní látka.
Použití v ČR je v potravinářství zakázané.
Není vhodné pro děti.
Je to častý alergen.
Na co se používá citronová červeň 2?
Citronová červeň se obvykle používá pro barvení slupky pomerančů. Používat se přitom může jen na slupku v případě, že je ovoce určeno pro přímou konzumaci.
Pro výrobu pomerančové šťávy je použití E121 zakázané. Výjimečně se můžeme setkat s tímto barvivem v některých marmeládách, kde byly zpracovány i fragmenty slupek z pomerančů.
U produktů vyrobených v EU se s tím nesetkáme. Marmelády a džemy ze zahraničí barvivo E121 mohou obsahovat, ale jen v malém množství.
Je E121 zdravé?
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) používání tohoto barviva povolil.
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) ho ale určila jako karcinogen skupiny 2B. To znamená, že se jedná o možný karcinogen pro člověka.
Při konzumaci může způsobit alergickou reakci. Při dlouhém držení pomerančů v ruce se může vstřebat do pokožky a působit rakovinotvorně.
Negativních účinků se nemusíte obávat, když pořádně oloupete pomeranč před konzumací, protože se barvivo nevstřebává přes slupku do dužiny ovoce.
Použití v EU vs. USA vs. svět
V mnoha zemích Evropské unie (včetně České republiky) je barvivo E121 zakázané.
Ve Spojených státech se citronová červeň 2 používá k barvení pomerančů. Hojně se používá ve státu Florida, zatímco ve státech Kalifornie a Arizona je pro barvení pomerančů zakázaný.
Většina zemí po celém světě E121 zakázala, protože byl zaznamenán velmi negativní vliv na zdraví při laboratorních pokusech na krysách.