Dusičnan sodný je bílý prášek bez zápachu, který je dobře rozpustný ve vodě. Funguje jako potravinářská přísada, která pomáhá potravinám udržet si barvu. Lze ho také použít k zintenzivnění barvy.
Jedná se o přírodní minerál, který díky svým antimikrobiálním vlastnostem působí jako konzervant v potravinářských výrobcích (zejména jako konzervační činidlo v mase). Dusičnany v mase navíc zabraňují změně barvy a jsou zodpovědné za jeho charakteristickou růžovou barvu.
Je znám také pod názvem chilský ledek, což je odvozeno od toho, že velká ložiska této soli dusičnanu alkalického kovu lze nalézt v Chile.
Potraviny s tímto aditivem mohou bezpečně konzumovat lidé s alergií na lepek a vegani.
Hlavní důležité body o E251 – Dusičnan sodný:
Může způsobovat alergické reakce.
Není vhodné pro děti.
Nedoporučujeme.
Výroba E251
Dusičnan sodný je přirozeně se vyskytující minerál. Vyskytuje se také téměř ve veškeré zelenině. Rostliny jej absorbují z půdy a využívají k růstu. V oblastech, kde se používají významná množství dusíkatých hnojiv, je množství dusičnanů v zelenině vyšší. Nejvíce dusičnanu sodného se nachází v kořenové zelenině, jako je mrkev, petržel a řepa. Může být průmyslově syntetizován neutralizací kyseliny dusičné uhličitanem sodným.
Na co se používá dusičnan sodný?
E251 lze kromě v potravinářství také použít při výrobě kyseliny dusičné pro hnojiva a také pro přenos tepla v solárních elektrárnách. Využívá se také v lepidlech a tmelech při výrobě výbušnin, včetně nitroglycerinu, v rozpouštědlech při výrobě barev a laků, jako oxidační činidlo v pyrotechnice, ve sklářském a keramickém průmyslu a jako substrát pro výrobu dusičnanu draselného.
Příklady potravin a nápojů, které někdy obsahují E251:
- maso (uzené a zpracované)
- sýry
- kořenová zelenina
- pizza
Je E251 zdravé?
Dusičnan sodný sám o sobě není zdraví škodlivý, toxicitu však vykazují další sloučeniny dusíku, které z něj mohou v trávicím traktu vznikat. Při vystavení teplotě a nízkému kyselému pH v žaludku se asi 25 procent dusičnanů přemění na dusitany a ty se pak do určité míry přemění na nitrosaminy. Vědecká komunita považuje nitrosaminy za potenciálně karcinogenní látky pro člověka. Nelze tedy hovořit o karcinogenitě dusičnanu sodného, ale o karcinogenitě nitrosaminů, které mohou vznikat z dusičnanu sodného při velmi vysokých dávkách.
Použití EU vs. USA vs. svět
Použití dusičnanů je zakázáno v dětských potravinách, nicméně pro masný průmysl se v EU používat smít. V USA, Austrálii a na Novém Zélandu je E251 také povolené.