Kyselina octová neboli ethanová kyselina je bezbarvá kapalná organická sloučenina s pronikavým charakteristickým zápachem a výraznou kyselou chutí. Používá se jako regulátor kyselosti (mění nebo udržuje kyselost a zásaditost potravin), na dochucení a jako konzervační prostředek proti bakteriím a plísním. Vyskytuje se běžně v přírodě, a to ve většině ovoce, v sýrech i kakau.
Hlavní důležité body o E260 – Kyselině octové:
· Její použití je bezpečné
· Je veganská a bezlepková
· Jde o regulátor kyselosti
Výroba E260
Pro potravinářské účely se kyselina octová vyrábí buď bakteriální fermentací cukru, melasy či alkoholu, chemickou syntézou z acetealdehydu, karbonylací methanolu nebo oxidací acetaldehydu či ethylenu.
V jakých potravinách můžeme kyselinu octovou najít?
- nakládané okurky
- čatní
- pivo
- chléb
- sýry
- sardinky
- nálevy
- marinády
- salátové dresinky a zálivky
- majonézy – sem se přidává pro zvýšení inaktivace salmonely
Je přísada E260 zdravá?
Kyselina octová nemá žádné vedlejší účinky, je normální součástí všech tělesných buněk. Měli by se jí však vyhnout lidé, kteří mají (velmi vzácnou) intoleranci na ocet. U těch se může projevit vyrážka, kopřivka, potíže s dýcháním, tlak na hrudi, otoky úst, obličeje nebo podráždění.
Použití v EU vs. USA vs. svět
Kyselina octová je jako důležitá potravinářská přísada schválena pro použití v mnoha zemích po celém světě, včetně Evropské unie, Spojených států, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.