Kyselina boritá, konkrétněji kyselina orthoboritá, je sloučenina boru, kyslíku a vodíku. Může se také nazývat hydrogenboritan. Obvykle se vyskytuje jako bezbarvé krystalky nebo bílý prášek, který se rozpouští ve vodě a v přírodě se vyskytuje jako minerál sassolite.
Hlavní důležité body o konzervantu E284 – kyselině borité:
· Není vhodný pro děti
· Vyšší konzumace může být nebezpečná
· V EU je povolený jen v kaviáru
· Raději bychom se mu vyhnuli
Výroba E284
Kyselina boritá se připravuje pomocí reakce boraxu (dekahydrát tetraboritanu sodného) s minerální kyselinou, jako je kyselina chlorovodíková. Vzniká také jako vedlejší produkt hydrolýzy halogenidů boritých a diboranu.
Na co se kyselina boritá používá?
Kyselina boritá a borax se používají jako přísada do různých potravin, protože jsou účinné proti kvasinkám a v menší míře i proti plísním a bakteriím. Používají se ke konzervaci potravinářských výrobků. Kromě toho lze obě tyto přísady použít ke zvýšení elasticity a křupavosti potravin a k zabránění ztmavnutí krevet.
V průmyslu se využívá při výrobě monofilních skelných vláken, obvykle označovaných jako textilní sklolaminát. Ten se používá k vyztužení plastů – od lodí, přes průmyslová potrubí, až po počítačové obvody.
Ve šperkařství se používá v kombinaci s denaturovaným alkoholem, aby se snížila povrchová oxidace vznikající na kovech při pájení a žíhání.
Kyselina boritá se také používá při výrobě skla pro ploché LCD displeje.
Je přísada E284 zdravá?
Obecně se má za to, že pokud člověk konzumuje nízké dávky kyseliny borité denně, nežádoucí reakce se nevyskytnou. Avšak vystavení velkému množství během krátké doby může ovlivnit žaludek, játra, střeva, ledviny a mozek.
Studie na zvířatech ukázaly, že nadměrné požívání kyseliny borité po delší dobu může způsobit nepříznivé vývojové a reprodukční vady. U zvířat, kterým byla ve stravě podávána kyselina boritá byly pozorovány léze varlat a zhoršená fertilita.
Použití v EU vs. USA vs. Svět
V současné době je používání kyseliny borité zakázáno ve většině zemí světa – v Číně, Austrálií, na Novém Zélandu, v Kanadě. V USA je povoleno její omezené používání.
V Evropské unii je povolena pouze k použití jako konzervační látka v kaviáru, a to do maximální koncentrace 4g kyseliny borité na kilogram.