Kyselina vinná je přirozeně se vyskytující organická kyselina v hroznech a používaná při výrobě vína. Má kyselou chuť a lze jí použít jako okyselovadlo, ochucovadlo, antioxidant a chelatační činidlo v potravinách.
Hlavní důležité body o E 334 – kyselina vinná
Je přírodního původu, ale může být vyrobena i synteticky
Je bezpečná pro děti
Není to běžný alergen
Je vhodný pro vegany i osoby s bezlepkovou dietou
Výroba E334
Kyselina vinná je v přírodě rozšířená a většinou ve formě draselných, vápenatých a hořečnatých solí. Lze jí nalézt v různých rostlinných plodech, jako jsou tamarindy, hrozny, banány.
Obecně existují tři způsoby výroby této složky: vedlejší produkty výroby vína/hroznů, enzymatický proces a mikrobiální fermentace. Vznikají bezbarvé nebo průsvitné krystalické granule nebo prášek s kyselou chutí.
Kde se kyselina vinná (E334) používá?
Kyselina vinná, kyselina citrónová a kyselina jablečná jsou nejběžnější organické kyseliny používané v potravinách.
Obecně se kyselina vinná pro potravinářské účely používá jako okyselovadlo k zajištění kyselé chuti vín, nápojů, džusů, marmelád, zmrzliny, kyselých cukrovinek, želatinových dezertů, džemů a želé.
Běžně přidává do výroby vína, protože přirozená kyselost hroznů nestačí. Je to primární kyselina, která ovlivňuje chuť, vyrovnává barvu, třísloviny a sladkost a udržuje chemickou stabilitu. Působí také jako konzervant, který snižuje PH a zabraňuje růstu nežádoucích bakterií.
Konkrétní produkty
- Orion – Jojo čokoláda
- Schär – Pečivo vícezrnné bezlepkové
- Chef select – hummus
Je E334 zdravé?
Kyselina vinná získaná při výrobě vína je obecně uznávána jako bezpečná a jako přímá složka lidské potravy, kde ji lze v potravinách použít bez omezení.
Použití v EU vs. USA vs. svět
Byla schválena jako bezpečná přísada americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.