Laurylsulfát sodný (E487) je známý také jako dodecylsulfát sodný.
Jedná se o organickou sloučeninu, která se využívá jako detergent. Často se nachází v domácích čističích, hygienických i kosmetických výrobcích. Stejně tak lze látku použít i v potravinářském průmyslu. Výrobci ale E487 využívají i v mnoha dalších oborech.
V potravinářství i dalších odvětvích se používá jako zvlhčující látka nebo emulgátor.
Podle dostupných výzkumů není tato látka příliš bezpečná, ale přesto se při výrobě potravin stále používá. Naštěstí tuto látku nenajdete v žádných evropských produktech, takže se jí nemusíme příliš obávat.
Hlavní důležité body o E487 – laurylsulfát sodný:
Není to přírodní látka.
Použití v ČR je v potravinářství zakázané.
Není vhodné pro děti.
Je to častý alergen.
Výroba E487
Látka se vyrábí syntetickým procesem při reakci 1-dodekanolu s oxidem sírovým. Tím vznikne sloučenina, ze které se odstraní uhličitan sodný a výrobci získají E487.
Na co se používá laurylsulfát sodný?
V potravinářství se tato látka používá jako emulgátor a pomocník při šlehání. Díky tomu se používá při výrobě marshmallow, želatiny a dalších sladkostech. Objevit ji ale můžete v nápoji v prášku nebo ovocných džusech.
Je E487 zdravý?
Podle některých studií je tato látka i v nízkých koncentracích karcinogenní. Výzkumy prokázaly, že způsobuje silné alergické reakce, podráždění kůže i očí.
Konzumace této látky se nedoporučuje dospělým ani dětem, protože může způsobit vážné zdravotní problémy.
Po konzumaci se mohou objevit příznaky jako sucho v ústech, páchnoucí dech nebo afty v ústech.
Použití EU vs. USA vs. svět
V celé Evropské Unii (včetně České republiky) je používání laurylsulfátu sodného v potravinářském průmyslu zakázané.
Ve Spojených státech je látka naopak považována za GRAS (všeobecně bezpečná látka) a při výrobě potravin i nápojů se běžně používá.