Chlorid vápenatý je anorganická složka vyrobená z vápníku a chloridových prvků. Využití najdeme jak v běžném životě, tak v potravinářství, kde se používá jako ztužovač.
Hlavní důležité body o E 509 – chlorid vápenatý
Je přírodní, protože se vyrábí chemickou syntézou
Je vhodný pro děti
Není to alergen
Je veganský i bezlepkový
Výroba E509
Komerční chlorid vápenatý se syntetizuje přes Solvayův proces, ve kterém probíhá reakce mezi chloridem sodným s uhličitanem vápenatým a amoniakem jako katalyzátorem.
Čištěním přirozeně se vyskytujících solanek (jako jsou solná jezera) odstraněním hořčíku přidáním a vysrážením chloridu sodného.
Vzniká bílý prášek nebo granule, bez zápachu. Dodává se ve formě prášku/pelet/vloček/granulí nebo roztoku v závislosti na požadavcích aplikace.
Kde se chlorid vápenatý (E 509) používá?
Obecně se používá hlavně jako ztužovadlo, proti spékavé činidlo, mořidlo, konzervační činidlo, stabilizátor, absorbér vlhkosti a sůl s nízkým obsahem sodíku při zpracování potravin.
Jeho hlavní aplikace jsou v balené vodě, výrobě sýrů, vaření piva, konzervovaném ovoci a zelenině a tak dále.
Balená voda – dodává čištěné vodě chuť čistou, sladkou i slanou, která po destilaci chutná ploše a vyrovnává elektrolyty ve vašem těle, a proto se vyhněte nadměrné hydrataci.
Sýr – zvyšuje aktivitu syřidla, urychluje koagulaci a zvyšuje pevnost tvarohu tím, že mírně zvyšuje kyselost mléka a reaguje s bílkovinami, aby držely pohromadě.
Pivo – snižuje pH, předchází se nedostatku minerálů a zlepšujte tvrdost pivní vody, odstraňuje fosfát a oxalát atd.
Konkrétní potraviny
- Albert – Od řezníka klobásky s goudou
- Znojmia – Kyselé okurky
- Napolen Blue – sýr s modrou plísní
Je E509 zdravé?
Po studiích genotoxicity, karcinogenity a dalších výzkumech nedošel EFSA k závěru, že by se chlorid vápenatý způsoboval některé zdravotní komplikace, jako potravinářská přídatná látka.
Jeho použití je uvedeno ve „Skupině I“ s maximální úrovní a není určena horní hranice.
Použití v EU vs. USA vs. svět
Nemá téměř žádné vedlejší účinky a bezpečnost byla schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA).