Hydroxid sodný (NaOH) je bílý, voskový, neprůhledný a úplně bez vůně a zápachu. Sestává se z iontů sodíku a hydroxidových iontů. Je také známý jako louh, nebo louh sodný.
Hlavní důležité body o látce zvýrazňující chuť E524 – hydroxidu sodném:
· Není povolený v dětských výživách
· Nízké množství v jídle by nemělo způsobovat alergické reakce
· Podle všeho by neměl být problematický
· Přesto bychom se mu raději vyhnuli
Výroba E524
Hydroxid sodný se průmyslově vyrábí jako 50% roztok variacemi elektrolytického chloralkalického procesu. Z tohoto roztoku se odpařením vody získá pevný hydroxid sodný. Ten se pak nejčastěji prodává jako vločky, perličky a lité bloky. V roce 2004 se světová produkce odhadovala na 60 milionů suchých tun a poptávka na 51 milionů tun.
Na co se hydroxid sodný používá?
V potravinářském průmyslu je hydroxid sodný používán k chemickému loupání ovoce a zeleniny (například rajčat, před zpracováním do konzerv), ke zpracování čokolády a kakaa, k výrobě karamelových barviv, opaření drůbeže a zahušťování zmrzliny. Olivy jsou často namáčeny do hydroxidu sodného, aby změkly. Preclíky se před pečením glazují roztokem hydroxidu sodného, aby byly křupavé.
V ostatních průmyslových odvětvích se používá například k výrobě mýdel a pracích prostředků, čističů odpadů, pro výrobu umělých textilních vláken, při výrobě papíru. Přibližně 56 % vyrobeného hydroxidu sodného se používá v průmyslu, z toho 25 % v papírenském průmyslu.
Je přísada E524 zdravá?
Ačkoliv je hydroxid sodný považován za bezpečný, najdou se tací, kteří jsou přesvědčeni, že může být potenciálně zdraví nebezpečný. Často uváděnými vedlejšími účinky jsou – vyrážka, kopřivka, potíže s dýcháním, tlak na hrudi, otok úst.
Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o louh, je nebezpečný hlavně při výrobě a manipulaci s ním – může způsobit popáleniny, poleptání sliznic atd.
Použití v EU vs. USA vs. Svět
V EU a USA je hydroxid sodný povolený, v Austrálii a na Novém Zélandu zakázaný.