Hydroxid vápenatý (E526) neboli hašené vápno je silná zásada používaná jako regulátor kyselosti, například ve víně. Jedná se o bezbarvý krystal nebo bílý prášek bez zápachu.
Potraviny s tímto éčkem mohou bezpečně konzumovat lidé s alergií na lepek a vegani.
Hlavní důležité body o E526 – Hydroxid vápenatý:
V ČR povoleno.
Jedná se o regulátor kyselosti.
Doporučujeme.
Výroba E526
Hydroxid draselný se připravuje z přírodní soli oxidu vápenatého a to tak, že se oxid vápenatý smísí nebo ,,haší“ vodou.
Na co se používá hydroxid vápenatý?
Hydroxid vápenatý lze v potravinářství použít nejen jako regulátor kyselosti, má i další využití. Ke konzervaci vajec lze použít roztok hydroxidu vápenatého. K regulaci kyselosti v mražených výrobcích se používá roztok hydroxidu vápenatého a cukru (1:3). Také posiluje strukturu zeleniny při zpracování či odstraňuje celulózové slupky z kukuřičných zrn.
Hydroxid vápenatý se také používá ke zpracování některých cukrů. Například cukrová třtina a cukrová řepa se občas připravují pomocí rafinačního procesu zvaného sycení. Během sycení se neupravený cukerný roztok smíchá s hydroxidem vápenatým. Tento proces odstraňuje nečistoty a zlepšuje stabilitu produktu.
Kromě v potravinářství má také mnoho průmyslových použití. Využívá se třeba jako flokulant při čištění vod a odpadních vod. Tvoří nadýchanou nabitou pevnou látku, která pomáhá při odstraňování menších částic z vody, což vede k čistšímu produktu. Používá se také při úpravě sladké vody pro zvýšení pH vody.
Mimo to má i lékařské a dentální využití. Například výplně kořenových kanálků často obsahují hydroxid vápenatý.
Příklady potravin a nápojů, kde se E526 někdy vyskytuje:
- sýry
- kakaové výrobky
- víno
- muškátový oříšek
- sladké mražené výrobky
- sušené ryby
- produkty z kukuřičné mouky (masa harina)
Je E526 zdravé?
Nejsou známy žádné vedlejší účinky hydroxidu vápenatého.
Použití EU vs. USA vs. svět
Použití E526 jako přidatné potravinářské látky je v EU, USA, Austrálii i na Novém Zélandu povoleno.