Karnaubský vosk, také nazývaný brazilský vosk či palmový vosk je vosk z listů karnaubské palmy Copernicia prunifera.
Hlavní důležité body o leštidle E903 – karnaubském vosku:
· Je pro děti neškodný
· Nevyvolává alergické reakce
· Ze zdravotního hlediska je zcela nezávadný
· Z enviromentálního hlediska je jeho těžba sporná
Výroba E903
Karnauba se získává sběrem a sušením listů, jejich následným rozdrcením, aby se vosk uvolnil, a poté rafinací a bělením vosku. Je známa jako „královna vosků“. V čistém stavu je většinou k dostání ve formě tvrdých žlutohnědých vloček. Na výrobu cca 0,5 kg vosku je potřeba něco kolem 20 listů.
Na co se karnaubský vosk používá?
V potravinářském průmyslu se používá jako glazura na sladkosti (například M&M’s). Další potravinou, do které se karnaubský vosk přidává je tvrdý sýr – vosk sýr chrání a zabraňuje jeho rychlému zkažení. Je to ten voskový obal, který před jídlem ze sýra sloupnete.
Protože vytváří lesklou povrchovou úpravu, používá se v automobilových voscích, leštidlech na boty, dentálních nití, leštidlech na hudební nástroje a voscích a leštidlech na podlahy a nábytek – zejména ve směsi s včelím voskem a terpentýnem.
Pro své hypoalergenní a změkčující vlastnosti se používá také jako zahušťovadlo v kosmetice – ve rtěnkách, očních stínech, řasenkách, deodorantech a opalovacích krémech.
Používá se také ve farmaceutickém průmyslu jako potah tablet pro usnadnění jejich polykání.
Je leštidlo E903 zdravé?
Karnaubský vosk je relativně zdravý a je vysoce univerzální. Je to fantastická přírodní alternativa k chemikáliím, které často v produktech naleznete. A to od produktů průmyslových až po potravinářské.
Použití v EU vs. USA vs. Svět
Karnaubský vosk se používá po celém světě. Jeho největším (a jediným) vývozcem je Brazílie (v roce 2006 Brazílie vyrobila 22 409 tun karnaubského vosku) která jej vyváží do celého světa. Největší podíl pak do USA (25 %), Japonska, Německa, Nizozemska, Itálie a dalších zemí.