Kyselina montanová je nasycená mastná kyselina. Vyskytuje se také ve včelím vosku.
Hlavní důležité body o E912 neboli esterech montanových kyselin:
· Při důkladném omytí ovoce je pro děti neškodný
· Není určen k jídlu
· Nikdy nebylo dokázáno, co by způsobil, kdyby byl dlouhodobě požíván
· Pravděpodobně není důvod, proč se mu vyhýbat
Výroba E912
Montanová kyselina se získává rozpouštěním hnědého uhlí. Skládá se z neglyceridových esterů karboxylových kyselin, volných kyselin a pryskyřic. Je to v podstatě ethylenový polymer vyrobený z ropy a právě proto, že je na bázi ropy, při dlouhodobém požívání mohl být toxický.
Na co se ester montanových kyselin používá?
V potravinářství se E912 používá jako ochranná vrstva na slupce tropického ovoce – zabraňuje úniku vlhkosti a ovoce tak vydrží déle čerstvé. Neproniká přes slupku do plodu.
Ve farmacii se používá jako emulgátor v kosmetice (ester kyseliny glycerol-montanové). V průmyslu se pak látka používá k leštění nábytku a impregnaci textilií.
Je přísada E912 zdravá?
Krátce – pravděpodobně není nezdravá. Respektive je povolená pouze pro povrchovou úpravu čerstvého ovoce, kde neproniká skrz slupku. I proto je důležité veškeré ovoce před konzumací důkladně omývat nebo loupat.
Na žádost Evropské komise byl panel EFSA pro potravinářská aditiva (ANS) požádán, aby předložil vědecké stanovisko přehodnocující bezpečnost esterů kyseliny montanové při používání v potravinářství. EFSA tehdy v roce 2012 vyzval k předložení údajů, které ale poskytnuty nebyly, a tak posléze dospěl k závěru, že estery kyseliny montanové jakožto potravinářskou látku nelze hodnotit.
Lze E912 něčím nahradit?
Jako ochranná vrstva na ovoci se používá i vosk z rýžových otrub (a mnoho dalších), jejichž získávání je rozhodně přírodnější.
Použití v EU vs. USA vs. Svět
E912 neboli estery montanových kyselin jsou povoleny všude ve světě. V České republice se mohou používat výhradně na citrusové plody.