Oxidovaný polyethylenový vosk je mléčný, pevný a flexibilní průsvitný plast. Je to nejdůležitější syntetický polymer před PP (polypropylenem), PVC (polychloridem vinylu) a PS (polystyrenem). Má podobné vlastnosti jako přírodní vosky, ale je mnohem levnější.
Hlavní důležité body o E914 – oxidovaném polyethylenovém vosku:
Je to syntetická látka
Použití v ČR je povolené
Je vhodný pro děti
Není to alergen
Výroba E914
Oxidovaný polyethylenový vosk je syntetická látka petrochemického původu. Vyrábí se polymerizací kapalného ethylenu.
Na co se používá oxidovaný polyethylenový vosk?
Oxidovaný polyethylenový vosk se používá v potravinářském průmyslu, ve farmaceutickém průmyslu, v kosmetice, a také na výrobu plastových potravinových obalů a v zemědělství
- V potravinářství v EU se používá jako leštící látka na určitém celém čerstvém ovoci (citrusy, ananas, mango, avokádo, papája a melouny)
- Ve Spojených státech se jeho používání rozšiřuje také na řepu, lilek, česnek, cibuli, hrášek, sladké brambory, tuříny
Je oxidovaný polyethylenový vosk zdravý?
V roce 2015 zveřejnil Evropský úřad pro zabezpečení potravin (EFSA) přehodnocení této přísady, což znamená, že dostupné údaje nebyly dostatečné k vytvoření denní dávky (DJA) (nedostatek údajů o chronické toxicitě, karcinogenity, omezené studie reprotoxicity). Agentura však posoudila, že použití přísady v některém čerstvém ovoci nepředstavuje žádné zdravotní riziko.
Čistá látka (forma prášku) ukazuje některé příznaky karcinogenních aktivit u laboratorních zvířat, ale u lidí není klasifikována jako karcinogen. Polyethylen je karcinogenní, když je vložen do lidského těla dlouhodobě.
Je doporučeno takto ošetřené ovoce oloupat a umýt si hned ruce.
Použití v EU vs. USA vs. svět
V Evropské unii, Spojených státech i dalších zemích je použití E914 povolené. Není povolené u bioproduktů.