Cystin je neesenciální aminokyselina složená ze dvou jednotek cysteinu (E920) spojených cystinovým mostem. Je to bílá pevná látka, která je ve vodě mírně rozpustná.
Hlavní důležité body o E921 – L-cystinu:
Je to přírodní látka
Použití v ČR není povolené
Není vhodný pro děti
Není to alergen
Výroba E921
L-cystin je klasicky získáván zahříváním proteinů bohatých na cystin kyselinou chlorovodíkovou, proteinové složky jsou poté rozděleny a cystin izolovaný. Od roku 2001 je L-cystin vyráběn z bakterie Escherichia coli za použití glukózy a minerálních solí.
Nachází se přirozeně zejména v keratinu (nehty, vlasy, kůže, rohy, peří atd.) a mnoha rostlinných bílkovinách.
Na co se používá L-cystin?
L-cystin se používá v potravinářském průmyslu, ve farmaceutickém průmyslu a také v kosmetice.
- V potravinářství jako látka zlepšující kvalitu mouky – na výrobu chleba, pečiva a cereálií, a také při zpracování masa
- Ve farmacii se používá na obnovení nehtů, vlasů, ale také jako prostředek na hojení poraněných očí
- V kosmetice se používá v krémech na zpomalení stárnutí kůže a také ve vlasové kosmetice
Je L-cystin zdravý?
Pro americkou FDA (Food and Drug Administration) je L-cystin obecně uznávaný jako bezpečný.
Ačkoliv je přírodního původu, L-cystin lze vyrábět z geneticky modifikovaných mikroorganismů Escherichia coli, což toto aditivum vyloučilo z listiny povolených látek v mnoha zemích.
Přítomnost cystinu v moči často svědčí o problémech reabsorpce aminokyseliny. U psů se tato porucha nazývá cystinurie (je to genetická metabolická porucha). U lidí může vylučování vysokých hladin cystinových krystalů svědčit o cystinóze, vzácném genetickém onemocnění.
Použití v EU vs. USA vs. svět
V Evropské unii, Švýcarsku, Austrálii a Kanadě není použití E921 povolené. Je povolené v USA, kde ovšem toto “éčko” není zařazeno v biopotravinách.