Vyzkoušeli jste už někdy recepty na bramborové guláše? Pokud zatím ne, pak je nejvyšší čas.
Jestli jste fanoušky těch klasických, neváhejte ochutnat naše pečlivě posbírané recepty.
Brambory jsou v naší kuchyni zcela nepostradatelnou surovinou a můžete si je vychutnat na mnoho způsobů.
Vykouzlíte z nich vynikající oběd, rychlou večeři nebo klidně jen malou svačinu.
Okouzlete své blízké i přátelé tím, že jim připravíte jednoduchý, ale přitom dokonale chutný pokrm.
Naše recepty
Proč konzumovat brambory?
Možná, že to tak nevypadá, ale brambory obsahují řadu látek, které jsou prospěšné pro naše zdraví, ať už jde o vitamíny či minerály. Podívejme se na ty nejdůležitější. Co v bramborách najdeme?
- Draslík
- Hořčík
- Železo
- Fosfor
- Mangan
- Jód
- Vitamín C
- Vitamíny skupiny B
Zároveň je dobré podotknout, ta v bramborách není obsažen téměř žádný tuk. Je to navíc vynikající zdroj antioxidantů. Ty jsou velmi účinnou zbraní proti negativnímu vlivu volných radikálů.
Rozdělení brambor
Podle odrůd
Kdyby je měl člověk vyjmenovat všechny, určitě by to zabralo hodně času, neboť v celosvětovém měřítku existuje více než 4 000 různých odrůd. V gastronomii se využívá jen zlomek těchto odrůd a jejich počet jde spíš do desítek. Uvedeme jen malý příklad odrůd.
Velmi rané odrůdy:
- Belarosa
- Colette
- Corina
- Impala
- Magda
- Monika
- Red Sonia
- Rosara
Rané brambory:
- Adéla
- Belana
- Dali
- Elfe
- Esmee
- Marabel
- Larisa
Polorané brambory:
- Agria
- Antonia
- Bernina
- Concordia
- Dominika
- Laura
- Red Anna
Podle období sklizně
Samozřejmě, že se pak ještě brambory dělí podle období sklizně na rané a pozdní. Pokud jde o rané brambory, tam jde o ty, které jsou sklizeny do 30. června a jejich doba zrání je v rozmezí od 90 – 120 dní. Zatímco pozdní brambory vyžadují na dozrání až 150 dní a sklízí se až po 30. červnu.
- Velmi rané: 90 – 100 dní
- Rané: 100 – 110 dní
- Polorané: 110 – 120dní
- Polopozdní a pozdní: nad 120 dní
Podle varného typu
- Varný typ A – má hladkou slupku a lojovitou dužinu. Ta bývá žluté nebo žlutobílé barvy. Jejich tvar je protáhlý a je v nich jen minimální množství škrobu.
Je to skvělý typ pro vaření přímo ve slupce, ale i na přípravu bramborového salátu. Áčkové brambory si můžete dát i takzvaně na loupačku.
- Varný typ B – maximálně univerzální typ brambor, který se perfektně restuje či smaží, hodí se na saláty i polévky a je super na oblíbené guláše. Rozhodně udělají radost i jako příloha. Jejich konzistence je polopevná.
- Varný typ C – u tohoto typu je identifikace jednoduchá – drsná slupka, bílá dužina a moučnatost. Je běžné, že se po uvaření jednoduše rozpadnou.
Jsou vynikající na bramborovou kaši, ale také těsto na knedlíky a klasiku české kuchyně v podobě bramboráku. Neváhejte z nich připravit i hranolky a placky.