Lahodný krémový prostě dokonalý francouzský sýr Brie. Pokud toužíte po úžasném francouzském večeru, tak tento sýr je přesně to co hledáte.
Přečtěte si o tom, jak si ho nejlépe vychutnat. Můžete ho jíst, jak samostatně, tak v kombinaci s jinými surovinami či dalšími recepty. V tomto článku se dozvíte i s jakým vínem ho spárovat, aby váš chuťový zážitek byl co nejintenzivnější!
Tento sýr se hodí opravdu ke všemu.
Co je to sýr Brie?
Brie je známý svou nadýchanou bílou kůrou a krémovým vnitřkem. Je vyroben z kravského nebo kozího mléka a jeho chuť je smetanově jemná a s náznakem ořechů, během vychutnávání můžou vycvičené jazyky cítit jemné tóny čerstvých hub a restovaného másla, které přecházejí do krémového závěru.
Brie, původem ze Seine-et-Marne v severní Francii, je oblíbený pro svou charakteristickou jemnou chuť a ve středověku dokonce zdobil královské stoly.
Jak se vyrábí sýr Brie?
Dosažení správné konzistence a plné chuti je potřeba nechat sýr, aby se sám uzrál. Pro rozvoj chuti a textury je zásadní, aby sýr uvnitř vyzrál sám, bez zbytečných zásahů.
Proces začíná pasterizovaným nebo syrovým mlékem od krav a do mléka se přidávají enzymy a syřidla, která napomáhají srážení mléka. Pro vznik bílé plísně na povrchu sýra se také přidává kvasinková kultura.
Jakmile se vytvoří sýřenina, nakrájí a nabere se do forem a přebytečná syrovátka se slije. Poté se sýřenina opatrně nasolí, aby se zabránilo vytvoření nadměrné plísně a zároveň se regulovala kyselost, protože příliš mnoho kyselosti by narušilo jemnou chuť.
Sýr pak týden odpočívá, což podporuje vznik bílé plísňové kůrky a dojde k rozvinutí chutí. Sýr obvykle dozrává za 4-5 týdnů, přičemž velmi zralé varianty mají téměř tekutou konzistenci.
Nutriční hodnoty Brie (na 100 g)
Kalorie | Sacharidy | Cukry | Tuky | Nasycené mastné kyseliny | Bílkoviny | Vláknina | Sůl |
333 kcal | 0,5 g | 0 g | 28 g | 17 g | 21 g | 0 g | 629 mg |
Čím můžeme Brie nahradit?
Pokud chcete nahradit Brie jiným sýrem, pak s měkkými zrajícími sýry s jejich nadýchanou plísňovou kůrkou dosáhnete těch nejlepších výsledků.
Camembert, o něco pevnější ve své struktuře a se silnější chutí. Jinak s Brie sdílí mnoho stejných vlastností. Se zemitou chutí hub a lehkým nádechem karamelizovaného másla, by mohlo dojít velmi snadno k záměně. Brie má vyšší procento mléčného tuku než camembert. Velikost, ve kterých se Brie vyrábí, se pohybuje mezi 22 – 35 centimetry a velikost camembertu je v průměru 12 centimetrů.
Brie je často ve srovnáván s hermelínem. Brie je texturou jemnější a s lehčími tóny smetany a másla, zatímco hermelín má hlubší tóny hub a bylinek. Oba jsou pokryty charakteristickou bílou plísňovou kůrkou.
Další typy podobných sýrů: Saint-André, nebo Brillat-Savarin
S čím sýr Brie podávat?
Díky své jedinečné chuti je Brie obzvláště lahodný na světlém chlebu, vylepšený přidáním hrušky, jablka, hroznového vína nebo mandlí či kandovaných ořechů.
Brie lze také nakrájet a přidat do salátu nebo ho ugrilovat s portobello houbami.
Běžně se také podává na obložených talířích a páruje se s ovocem, ořechy a chlebem nebo bagetou. Přidávají se k němu i džemy, jako je fíkový džem nebo kompot z višní, ale i med.
Protože se sýr velmi snadno rozpouští, je také ideální pro dochucení polévek a omáček, sendvičů, těstovin a pizzy. Za tímto účelem předem odstraňte kůrku. Nebo si s ním upečete tyto slané koláče.
Můžete si z něj připravit i jednu z těchto perfektních sýrových pomazánek a spojit ho s křupavým pečivem.
S jakým vínem můžeme sýr spárovat:
- Chardonnay (podávejte například společně s karamelizovanou cibulkou, jablky a pizzou se sýrem /salátem s kuřecím masem a sýrem Brie v pekanové krustě/sýrem s broskevemi, a prosciutto crostini)
- Pinot Noir (podávejte například společně s ostružinovými koláčky se sýrem Brie a vlašskými ořechy/těstovinami se slaninou a bazalkou a sýrem /grilovaným sendvičem se sýrem, broskví a bazalkou/pečeným Brie s jablky, hruškami a pekanovými ořechy)
- Chenin Blanc (podávejte například společně se sendviče se šunkou pečeným na medu jako v tomto receptu na sendvič s grilovaným sýrem/kuřetem plněným Brie)
- Ryzlink rýnský (podávejte například společně s Brie v těstíčku s třešněmi a pistáciemi/meruňkovými quesadillami)
- Šampaňské (podávejte například společně s Brie pečeným na malinách/pečeným Brie s třešněmi a tymiánem připravte si ho podle této receptury na grilovaný sýr)
Jak sýr skladovat?
Brie uchovávejte v lednici v původním obalu, dokud ho nebudete chtít konzumovat.
Po vyndání počkejte asi hodinu, než se sýr ohřeje na pokojovou teplotu, abyste dosáhli té nejlepší chuti a textury.
Po otevření sýr zabalte do původního obalu nebo voskového papíru, a poté pevně zabalte do igelitu nebo fólie. Takto sýr vydrží až dva týdny.
Brie lze také, až na tři měsíce, zmrazit. Chcete-li sýr zmrazit, pevně ho zabalte do plastového obalu nebo fólie a uložte do sáčků na zip a vytlačte vzduch. Před konzumací nechte sýr přes noc rozmrazit v lednici. Konzistence brie po zmražení může být mírně ovlivněna, proto se bude nejlépe hodit do pokrmů, které budeme vařit vařených.