Už jste ochutnali carpaccio? Nebo teprve plánujete tuto italskou lahůdku ze syrového masa zkusit, ale potřebujete se dozvědět více, než se do něj pustíte?
Tento článek je plný těch nejdůležitějších informací, které potřebujete před samotnou přípravou a konzumací vědět!
Přečtěte si jak ho připravit, jaké maso použít, jaké variace lze vytvořit a mnoho dalšího!
Až skončíte se čtením budete přímo experty na tyto dobrotu ze syrového masa.
Co je to carpaccio?
Carpaccio, jak ho známe dnes, vynalezl v 50. letech 20. století restauratér z Benátek jménem Giuseppe Cipriani. Poprvé ve své restauraci vytvořil carpaccio z hovězího masa pro, které lékař doporučil, aby se vyvarovala vařeného masa.
Carpaccio je italský výraz pro syrový hovězí filet, který byl důkladně vychlazen a nakrájen na tenké plátky. Plátky jsou uspořádány na talíři, obvykle s trochou nastrouhaného parmezánu, kapary, solí, pepřem, olivovým olejem a citronovou šťávou a jednoduchým rukolovým salátem. Kyselost olivového oleje a citronové šťávy maso zjemní.
Hovězí carpaccio
je tradiční italský předkrm sestávající ze syrového hovězího masa nakrájeného na tenké plátky, pokapaného olivovým olejem a citronovou šťávou a zakončený kapary a cibulí. Zajímavé je, že carpaccio je pojmenováno po italském malíři, který byl známý tím, že ve svých dílech používal jasně červenou, evokující jasně červenou barvu syrového hovězího masa.
Rozdíl mezi carpacciem a tatarským biftekem
Možná vás zajímá, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma pokrmy ze syrového masa.
Zatímco se carpaccio krájí na plátky, tatarák se jemně naseká nebo namele.
Mezi koření, kterým je tatarský biftek dochucený, často patří majonéza, kapary, cibule, mletá paprika, syrový vaječný žloutek a worcesterská omáčka.
Carpaccio se servíruje dochucený trochou nastrouhaného parmezánu, kapary, solí, pepřem, olivovým olejem a citronovou šťávou.
Avšak existuje přesvědčení, že tatarák byl inspirací, která přecházela vytvoření carpaccia. Originální recept na carpaccio, obsahuje pět ingrediencí: hovězí maso, majonézu, worcestrovou omáčku, citronovou šťávu a mléko (se solí a pepřem podle chuti).
Z čeho se skládá carpaccio?
Carpaccio představuje nejlepší suroviny italské kuchyně. Carpaccio je jednoduchý, ale elegantní způsob, jak začít nastartovat své chuťové buňky, počínaje jemností olivového oleje přes křehký kus masa, slanost kaparů až po malou kapku citronu.
Srdcem carpaccia je nějaká forma masa (nebo v určitých variantách je srdcem pokrmu ovoce nebo zelenina, jako je řepa nebo hruška). Při tradiční úpravě se používá kvalitní hovězí maso. Do carpaccia lze také použít ryby nebo jiné mořské plody. Hovězí maso (nebo mořské plody) je nakrájeno na neuvěřitelně tenké, téměř průsvitné plátky.
Rukola, čekanka a řeřicha jsou salátky, které jsou tradičně servírovány s tímto pokrmem. Nejběžnější je rukola, která pokrmu dodává žádaný štiplavý nádech. V některých variantách lze přidat i pažitku.
Citron, čerstvě vymačkaný, aby okořenil maso, je hlavní složkou jídla.
Charakteristická chuť parmazánu dodává masu další lahodný nádech. Někdy parmezán nahrazuje bílý lanýž, ale to jen ve velmi gurmánských variantách.
Jak konzumovat carpaccio
Neexistuje žádný přesně popsaný způsob jak si tento předkrm vychutnat, záleží především na osobních preferencích. Někteří si ho vychutnají s extra dávkou čerstvě vymačkané šťávy, někteří s dávkou kvalitního olivového oleje.
Carpaccio se servíruje s foccaciou nebo ciabattou, kterou můžete buď přikusovat mezi jednotlivými sousty s plátky masa nebo si plátek hovězího masa položit na pečivo a jíst vše dohromady.
Nutriční hodnoty carpaccia (na 100 g)
Kalorie | Sacharidy | Cukry | Tuky | Nasycené mastné kyseliny | Bílkoviny | Vláknina | Sůl |
232 kcal | 3 g | 1 g | 17 g | 8 g | 17 g | 0, 3 g | 2 g |
Jak se připravuje carpaccio?
K tradiční přípravě tohoto pokrmu se nejčastěji používá kvalitní hovězí svíčková. Potom stačí pár jednoduchých kroků a vy si ho můžete vychutnat doma:
- Nejprve z masa odstraňte veškerý tuk. Přestože podstatou carpaccia je syrové maso, někteří kuchaři maso opékají ze všech stran, jen aby mu dodali trochu chuti. Tento krok není nutný, ani běžný.
- Dalším krokem je ochutit maso solí a pepřem, nasekanými čerstvými bylinkami (jako je petržel, estragon nebo koriandr) a možná troškou balzamikového octa.
- Poté ho zabalíte do potravinářské fólie a necháte alespoň 8 hodin chladit.
- Poté, co maso pořádně vychladne, můžete začít maso krájet. Maso se obvykle krájí na velmi tenké plátky. Před krájením můžete také nechat maso asi 30 minut vychladit v mrazáku. Nechcete, aby bylo zmrzlé, jen ho zmrazte natolik, aby trochu ztvrdlo a maso se snadněji krájelo.
- Hovězí carpaccio se obvykle podává s kapary, cibulí, olivovým olejem a citronovou šťávou, případně s trochou strouhaného parmazánu a nasekanou čerstvou petrželkou.
Druhy carpaccia
- Hovězí carpaccio je tím základním druhem.
- Carpaccio z mořských plodů nebo ryb, jako je tuňák nebo losos. Tato varianta bývá nejlépe dochucena s tenkými plátky jalapeña a sójovou omáčkou.
- Zeleninové carpaccio může být tvořena jakoukoliv zeleninou, která je nakrájená na tenké plátky. Zkuste ho z artyčoků nebo fenyklu, řepy či okurky.
- V carpacciu lze použít i jiné druhy masa, jako je jehněčí, telecí a zvěřina.
Zaujala vás příprava carpaccia a hledáte inspiraci, jaký druh si připravit? V těchto receptech na tento italský předkrm si zaručeně vyberete svého favorita!
A po něm můžete servírovat další italskou dobrotu, jako jsou například tato italská hlavní jídla! Inspirujte se s námi.
Je carpaccio bezpečné ke konzumaci?
Zatímco mnoho lidí na celém světě běžně jí syrové maso, neexistuje žádná záruka, že to je 100 % bezpečné.
Bohužel, neexistuje způsob, jak zaručit bezpečnost syrového masa. To také znamená, že pochoutky ze syrového masa, jako je tatarský biftek nebo hovězí carpaccio, nejsou považovány za bezpečné, zejména pro lidi, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku otravy jídlem. Těhotné ženy, děti, starší dospělí a lidé s oslabeným imunitním systémem by se měli vyhýbat všem syrovým a nedovařeným masům.
Příznaky infekčních onemocnění způsobené konzumací syrového hovězího masa (jako je E. coli) zahrnují žaludeční křeče, krvavý průjem, zvracení a horečku.
Je dobré si tato rizika uvědomovat, tak jako si pečlivě vybírat, kde se syrové maso rozhodnu konzumovat nebo od koho si syrové maso za účelem domácí přípravy, kupuji. Vždy nakupujte od ověřených prodejců a dodavatelů, tak jako ho konzumujte pouze v ověřených a kvalitních restauracích.