Maďarská kuchyně je známá a oblíbená po celém světě.
Typickým kořením je zejména mletá paprika, ať již ve své sladké či pálivé podobě.
Guláš, perkelt, langoš, z uzenin především čabajka či uherák.
Existuje ale ještě jeden pokrm, který v především v letních měsících často konzumujeme.
Ano, dnes se společně podíváme na rozmanité varianty receptů na lečo!
Při jeho přípravě se fantazii žádné meze nekladou!
Naše recepty
Pravé lečo aneb kouzlo jednoduchosti
Základní recept na tuto maďarskou lahůdku obsahuje pouze tři hlavní ingredience, papriky, rajčata a cibuli. K přípravě se nejčastěji používají bílé a zelené papriky, ale pokud chcete, můžete zvolit i jiné druhy. V případě, že se rozhodnete pro kapie, pokrm bude sladší. Důležité je také správné pořadí ingrediencí, tedy nejprve cibule, po jejím zesklovatění paprika a na závěr rajčata.
V pravém maďarském leču se rajčata neloupají, ale pokud vám slupičky v pokrmu následně vadí, lze rajčata samozřejmě bez problémů oloupat. Z koření je základem paprika, především sladká, dále už jen sůl a pepř.
Čím lečo ozvláštnit?
Základní verzi receptu lze ozvláštnit přidáním dalších ingrediencí. Pokud se rozhodnete pro vegetariánskou verzi, přidejte další zeleninu, například v podobě cukety, lilku, mrkve či květáku. Jinou možnost představují houby. Díky rozmanité zelenině je lečo bohaté na nejrůznější vitamíny a minerály, vajíčka mu dodávají zdravé bílkoviny.
Pokud chcete z leča učinit vydatnější pokrm, obohaťte ho kousky uzeniny, ať již klasickou klobásou, párkem či slaninou. Existují i varianty, ve kterých se vejce nahrazují smetanou, nebo verze, které jsou ozvláštněné použitím taveného sýra.
Varianty na lečo v mezinárodní kuchyni
I když je lečo klasikou maďarské kuchyně, neznamená to, že jemu podobné pokrmy nenalezneme i jinde na světě. Naopak. Ve francouzské kuchyni je blízkým příbuzným leča ratatouille. V italské kuchyni se mu podobá peperonata či caponata, ve španělské kuchyni piperáda a v turecké tak zvaný menemen.