Ještě jste neochutnali koblihy v americkém stylu? Pak je nejvyšší čas vyzkoušet recepty na donuty.
Nádherně voní, jsou úžasně nadýchané, a tak jemné, že se s každým soustem úplně rozplývají na jazyku.
Chystáte dětskou narozeninovou party, dýchánek pro spolužáky vašeho potomka nebo jen rodinnou oslavu?
Překvapte své blízké i přátelé a vykouzlete jim tento jednoduchý, a přesto dokonalý moučník během několika okamžiků.
Naše recepty
Něco málo o donutech závěrem
Je to v podstatě oblíbená americká svačinka v podobě pečiva, které se připravuje z kynutého těsta. Samozřejmě, že fantazii se meze nekladou, takže se dá vyrobit i bez kynutí, tedy bez droždí a dokonce i bez lepku.
Podobá se naší koblize, ale ve většině případů se vůbec neplní. Naopak se osmažené či upečené těsto jen namočí do polevy, případně obalí v cukru. Ten je možné i ochutit, ať už skořicí, citronovou kůrou, vanilkovým cukrem a podobně.
Když použijeme polevu, může to být v podstatě jakákoliv, od čokoládové, přes citronovou až například ke karamelové. Můžete ovšem narazit i na donuty, co nemají díru, jsou plné vynikající náplně a povrch zdobí vrstva polevy.
Mrkněte na video, jak se tyto sladké dobroty vyrábí ve velkém v továrně:
Jako náplň může být použit krém (např. vanilkový, čokoládový), dále jakákoliv příchuť pudinku (jahoda, malina, čokoláda, vanilka, karamel atd.), ale i marmeláda a jiné.
První donut
Říká se, že americké koblihy jsou vlastně původem z anglického hrabství Hertfordshire. Jejich recept si prý tamní obyvatelé přivezli do Ameriky během přesídlení. Jeho historie tak sahá do přelomu 17. a 18. století.
Bez díry nebo s dírou?
Americké koblihy se staly populárním moučníkem už v 30. letech 20. století. Tehdejší kuchaři nakonec po mnoha pokusech rozhodli, že když se kobliha uprostřed vykrojí a vznikne v ní otvor, smaží se lépe a hlavně rovnoměrně.