Máte chuť vyzkoušet recepty na dýňové buchty, s nimiž můžete pohostit své blízké a přátelé?
Inspirujte se v našem článku a připravte si některý z našich deseti pečlivě vybraných receptů.
Tato cenově dostupná surovina zajistí, že každý jednotlivý zákusek či moučník bude dokonale vláčný a chutný.
Naše recepty
Hokkaido dýně
Jednoznačně nejpopulárnější druh vůbec. Barvu má sytě oranžovou a dá se zpracovávat i se slupkou, odpadá tedy namáhavé loupání.
Má menší plody, které dosahují maximální váhy v rozmezí 1 až 3 kilogramů. Tepelnou úpravou slupka změkne, takže jediné, co musíme udělat je odstranit semínka.
Její chuť je nasládlá s krémovitou konzistencí. Perfektně se hodí na přípravu polévek, ale používá se i jako příloha. Kdo má rád klasické bramboráky z brambor, ten může zkusit alternativu z dýně hokkaido.
Úžasná je v obyčejném rizotu a oblíbíte si jí i jen tak pečenou v troubě s několika kapkami oleje a oblíbeným kořením. Pro milovníky sladkého je to super ingredience do koláče nebo buchty.
Tip: Chcete vyzkoušet dýňový bramborák? Nastrouhejte dýni s bramborami v poměru 2:1, tedy 2 díly dýně a 1 díl brambor.
Přidejte ostatní suroviny, které běžně dáváte na běžný bramborák a usmažte na pánvi, jak jste zvyklí. Je to dokonalá lahůdka.
Muškátová dýně
Na první pohled nás zaujme svým žebrovaným vzhledem. Ve většině případů může zralý plod dosahovat hmotnosti až 6 kg. Dužina je oranžová, zatímco slupka může být hnědá, oranžová či zelená.
Je to favorit díky tomu, že je vhodná pro jakýkoliv typ kuchyňské úpravy. Dokonce se může jíst i v syrovém stavu. Jinak je vynikající na pyré, polévky i koláčky a další sladké moučníky.
Máslová dýně
Vzhledově připomíná hrušku a obsahuje jen minimální množství semínek, které jsou strategicky umístěny v dolní široké části.
Pokud se nám tedy nechce nic dlabat, jednoduše odřízneme horní půlku a tu se semínky odložíme na později. Tato krasavice má úžasně jemnou chuť s nádechem chuti másla a oříšků.
Když ji pečeme, její chuť je mnohem výraznější a lahodnější. Je skvělá do sladkých pokrmů, ale nepohrdnete jí ani v zeleninových jídlech.
Naprosto ideální je na výrobu dýňového pyré, což se nám hodí do různých koláčů, buchet, lívanců atd. Pokud si takové pyré připravíme, není problém ho jíst i jen tak jako chuťovku třeba s vanilkovým cukrem a smetanou, nebo třeba zmrzlinou.
Špagetová dýně
Ta je trochu zvláštní, ale rovněž velmi populární. Má žlutou barvu a plody jsou buď oválné či kulovité. Co se týká velikosti, tak ta bývá kolem 30 cm.
Ze všech dýní má nejlepší chuť, jen není tak sladká. Její dužina se po tepelné úpravě, ať už je to vaření či pečení, změní na vlákna, která vypadají podobně jako špagety.
Odtud také pochází její netradiční název. Může posloužit jako nudle do polévky, ale i alternativa těstovin.
Dýně Halloween
To je kapitola sama pro sebe. Přestože u nás není tento svátek běžný, najdou se jedinci, kteří Halloween slaví. K tomu je také potřeba vhodná dýně, kterou vydlabeme a vyřežeme do ní různé obrazce a vzory. Někdo ji má jako lampičku, další ke strašení dětí a pro někoho je to jen dekorace na stůl.
Samozřejmě, že to není plod jen na vydlabání. Naopak můžeme dužinu, kterou vydlabeme využít k uvaření lahodné polévky, ale také vykouzlit skvělý domácí dýňový kompot, džus, ale i mnoho dalších dobrůtek.
Jak vydlabat dýni na Halloween?