Erythrosin (E127) je syntetické barvivo červené nebo růžové barvy.
Setkat se můžete také s označením CI potravinářská červeň 14, protože se používá pro barvení potravin do červené. Použití je možné ale také v jiných oborech.
Hlavní důležité body o E127 – erythrosin:
Není to přírodní látka.
Použití v ČR je povolené, ale doporučujeme se tomuto éčku vyhýbat.
Není vhodné pro děti.
Je to častý alergen.
Výroba E127
E127 je syntetické barvivo, které se vyrábí z uhelného dehtu.
Erythrosin je vysoce rozpustný ve vodě. V podobě prášku má hnědou barvu a po smíchání s vodou se mění na červené nebo růžové barvivo.
Na co se používá erythrosin?
Potravinářská červeň 14 se používá jako potravinářské barvivo, tiskařská barva, biologické barvení, prostředek odhalující zubní plak nebo senzibilátor pro fotografické filmy.
V potravinářském průmyslu se používá pro konzervované ovoce (třešně, jahody), pudinkové směsi, pečivu nebo sladkostech. Najdeme ho také v nanucích, bonbonech nebo krémech na zdobení dortů. Někdy se používá také k barvení skořápek pistácií.
Je E127 zdravý?
Podle některých odborníků E127 způsobuje hyperaktivitu, i když jsou tyto následky poměrně vzácné.
Díky vysokému množství jódu může poškodit metabolismus jódu v těle.
Působí také jako mutagen ve vysokých koncentracích a může způsobit citlivost na světlo.
Použití EU vs. USA vs. svět
Evropská unie použití tohoto barviva povoluje, ale použití je velmi omezené. V České republice se používá jen jako barvivo koktejlových třešní a ovocných salátů, ve kterých se nachází třešně. V rámci EU se jinak nepoužívá.
Erythrosin je v USA i dalších zemích povolený a používá se pro výrobu želé, sladkostí, marmelád, ale také krmiva pro psy a mnoha dalších produktů.
Čím E127 nahradit?
Erythrosin lze nahradit přírodním červeným barvivem, např. šťávou a práškem z červené řepy, sušenými květy ibišku nebo brusinkami.