Potravinářská aditiva způsobují emoce. Jsou dobrá, špatná a neutrální. Jak je to s E142? Pojďme se na zeleň S podívat více zblízka.
Výroba E142
Zeleň S je syntetické potravinové barvivo, vyrobené z dehtu – odpadní látky při výrobě uhlí. Výsledný prášek má tmavě zelený, až téměř černý nádech.
Hlavní důležité body o barvivu E142 – zeleň S:
· V nízkém množství by nemělo být pro děti škodlivé
· Ve vyšších koncentracích může způsobovat alergické reakce a hyperaktivitu
· Mimo EU je většinou zakázáno
. Ačkoliv by v malém množství mělo být neškodné, spíše bychom se mu vyhnuli
Na co se zeleň S používá?
Toto zelené barvivo najdete zejména ve sladkostech – zmrzlinách, sušenkách, bonbónech, želé ale i v limonádách (např. Schweppes Citrus Mix) a dalších potravinách.
Používá se i v lékařství – například k diagnostice poruch povrchu oka, či v oděvním průmyslu – jako barvivo na tkané látky. Zeleň S nalezneme i v některých kosmetických přípravcích, kde se používá také jako barvivo.
Je přísada E142 zdravá?
Vzhledem k tomu, že tato látka je syntetická, může být lidským tělem přijímána hůře, zvláště pak ve vyšších koncentracích. Nepřináší žádné zdravotní benefity.
Studie ale neprokázaly žádné konkrétní nebezpečí, a tak by při konzumaci do 5mg na kilogram tělesné váhy denně by měla být neškodná. Při vyšších koncentracích ale může v způsobovat alergické reakce, anémii či nespavost.
Některé zdroje uvádí i zdravotní dopady závažnější – rakovinu, hyperaktivitu, poškození mozku, neplodnost a další.
Produkty obsahující E142 se nedoporučují dávat ve větším množství dětem – právě kvůli zmíněné hyperaktivitě a možným alergickým reakcím.
V roce 1984 proběhla studie na hlodavcích, která ukázala že při podávání dávek 1500mg/kg váhy denně hlodavci vykázali středně závažnou anémii, zvýšenou ureu v krvi a zvětšení lymfatických uzlin ve střevních stěnách. Při dlouhodobém podávání 500mg/kg váhy denně nebyly nalezeny žádné patologické změny na mozku, srdci, ledvinách, játrech, slezině či žaludku, které by byly prokazatelně důsledkem podávání E142.
Použití v EU vs. USA vs. svět
V EU, Austrálii a na Novém Zélandu je E142 povolené. Naopak USA, Kanada, Norsko, Finsko, Švédsko a Japonsko jej (z důvodu možného poškození zdraví) pro použití v potravinářském průmyslu zakazují.