Už jste někdy viděli černé potraviny? Chléb, zmrzlinu? Tak ta černá vznikla právě přidáním rostlinného uhlíku. Najdete jej i pod jmény „rostlinná čerň“ či „aktivní uhlí“.
Hlavní důležité body o barvivu E153 – uhlíku z rostlinné suroviny:
· Dětem se nedoporučuje
· Nevyvolává alergické reakce
· Není potřeba se mu ve stravě vyhýbat
· Je vhodné je používat při zažívacích problémech
Výroba E153
Aktivní uhlí, jak se E153 také říká, je technicky vyrobeno ze stejného materiálu, jako brikety na grilování, ale nakonec je to něco úplně jiného. Potravinářské aktivní uhlí se nejčastěji vyrábí zahříváním dřeva či kokosových skořápek na extrémně vysoké teploty, dokud nejsou karbonizovány. Výsledný popel se pak zpracovává párou nebo horkým vzduchem při stejně vysokých teplotách, aby se vytvořila „mikroporézní struktura“.
Na co se uhlík z rostlinné suroviny používá?
Jen zřídka se používá samostatně v potravinách (i když poslední dobou jsou černé potraviny moderní). Lze jej však míchat s jinými barvami a tím zvýšit jejich intenzitu.
Používá se jako barvivo do cukrovinek, pekařských výrobků, dekorací, potahování sýrů, do náhražky černého kaviáru, do kosmetiky a léčiv. Najdete jej třeba v Hašlerkách či Curaprox žvýkačkách. Maximální obsah je stanoven na 5 g/kg.
V kosmetice najdete aktivní uhlí například v bělící zubní pastě Ecodenta.
Je přísada E153 zdravá?
Pokud je obsažen v jídle, je zakázáno zmiňovat jakékoliv zdravotní účinky (stejně jako například u bylinek). Faktem ale je, že zdravotní benefity má – rostlinný uhlík má schopnost vázat na sebe vše, co prochází trávícím traktem (což může ale být i trochu na škodu, protože „vše“ zahrnuje i některé vitamíny a minerály). Ale ve chvíli, kdy trpíme zažívacími problémy a průjmy, je nám nápomocen (v lékárně například jako Carbo medicinalis).
Užívat se dá i jako potravinový doplněk preventivně – 1 g rostlinného uhlí alespoň 30 minut před jídlem a krátce po jídle, pomůže vašemu zažívání.
Použití v EU vs. USA vs. Svět
V EU a Kanadě je E153 pro použití v potravinářství schválena. Americká FDA ale její použití neschvaluje, proto je v USA zakázána.