Karoten náhodou objevil v mrkvi pan Wackenroder již v roce 1831. Získal jej v malých rubínově červených vločkách rozpustných v éteru.
Hlavní důležité body o barvivu E160a(i)(ii) – Karotenech:
· Jsou vhodné pro děti
· V doporučeném množství jsou zdravé
· Najdeme je přirozeně v oranžovém ovoci a zelenině
· Karotenům není potřeba se vyhýbat
Výroba E160a
Karoten se připravuje synteticky nebo získává z přírodních zdrojů. Syntetický karoten se vyskytuje jako červené krystaly či prášek. Získává se rozpouštěním z mrkve, sladkých brambor a dalších jedlých rostlin a následným čištěním.
Karoten není rozpustný ve vodě a jeho zářivě oranžová barva má tendence na světle blednout.
Přírodní karoten nenajdeme jen v mrkvi, ale také v mnoha dalších druzích ovoce a zeleniny – hub (např. liškách), ale i ve sladkých bramborách, dýních, pomerančích a melounu. Zodpovědné jsou ale i například za oranžové barvy v suchých listech.
Na co se Karoteny používají?
Karoten je oranžové či žluté barvivo, které se používá jako přísada do jídel právě pro přidání oranžové/žluté barvy. Přidává se do másla, margarínů, sýrů, náplní do koláčů, pudinků, jogurtů, těstovin, nudlí, dezertů, ovocných džusů …
Je přísada E160a zdravá?
Nejsou známy žádné vedlejší účinky v koncentracích používaných v potravinách. Opravdu vysoká koncentrace způsobuje žluté zabarvení kůže. Protože je karoten zdrojem vitamínu A, vysoké koncentrace způsobí příznaky toxicity vitamínu A.
Využití karotenů z ovoce a zeleniny v těle zvýšíme, pokud je jíme s tukem, protože karoteny jsou právě v tucích rozpustné.
Použití v EU vs. USA vs. Svět
Karoten jako potravinové barvivo je povolený všude ve světě.
V USA je karoten osvobozen od certifikace a lze jej bezpečně používat k barvení potravin, léků (včetně léků na oční okolí, obecně k barvení kosmetiky.
V EU jsou karoten také povoleny. Denní dávka pro E160a – Karoten je stanovena na 5mg/kg váhy těla. Pro E160a(i) a E160a(ii) nebyla stanovena žádná doporučená denní dávka.