Sorban sodný je sodná sůl kyseliny sorbové. Je to nestabilní pevná látka.
Hlavní důležité body o konzervantu E201 – Sorbanu sodném:
· Není vhodný pro děti a citlivé osoby
· Může vyvolat alergické reakce
· V EU je zakázán
· Je dobré se mu vyhnout
Výroba E201
Sorban sodný je sodná sůl kyseliny sorbové (E200), která se přirozeně vyskytuje v plodech jasanu lesnícho (Sorbus aucuparia), podle kterého je kyselina pojmenována. Komerčně se vyrábí několika různými chemickými cestami.
Jako první kyselinu sodnou izoloval A.W. Van Hoffman, a to právě z bobulí jasanu horského v roce 1859. Antimikrobiální vlastnosti kyseliny sorbové byly rozpoznány ve 40. letech 20. stolení. Na konci 40. a 50. let se pak stala komerčně dostupnou.
Na co se Sorban sodný používá?
E201 se používá ke konzervaci ovocných a zeleninových konzerv, vaječných a cukrářských výrobků, masných a rybích výrobků, ovocných a bobulových šťáv a nealkoholických nápojů. Působí hlavně proti plísním a kvasinkám, není účinná proti bakteriím. Optimální je její použití při pH pod 6,5 (tedy mírně kyselé a kyselé potraviny).
Je přísada E201 zdravá?
Při konzumaci sorbanu sodného se mnou projevit nežádoucí účinky – alergické reakce jako zarudnutí či svědění kůže. Pokud však nepřekročíte doporučenou denní dávku, která činí max 25mg na kilogram tělesné hmotnosti, je tělem snášen velmi dobře.
Použití v EU vs. USA vs. Svět
Sorban sodný je povolený v USA, Austrálii a na Novém Zélandě. V EU je jeho používání v potravinářském průmyslu zakázáno.