E213 je vápenatá sůl kyseliny benzoové, která v potravinářství funguje jako konzervant, tedy pomáhá chránit potraviny před jejich znehodnocením způsobeným mikroorganismy. Používá se více než jiné soli kyseliny benzoové nebo její estery a to kvůli lepší rozpustnosti a bezpečnosti pro člověka.
Potraviny s tímto éčkem mohou bezpečně konzumovat lidé s alergií na lepek a vegani.
Hlavní důležité body o E213 – Benzoan vápenatý:
Použití v ČR je povolené.
Není vhodné pro děti.
Může způsobovat alergickou reakci.
Výroba E213
Kyselina benzoová, benzoáty a estery kyseliny benzoové se běžně vyskytují ve většině druhů ovoce, zejména bobulovin. Brusinky jsou velmi bohatým zdrojem kyseliny benzoové. Kromě ovoce se benzoáty přirozeně vyskytují v houbách, skořici, hřebíčku a některých mléčných výrobcích (důsledkem bakteriální fermentace). Pro komerční účely se připravuje chemicky z toluenu.
Na co se používá benzoan vápenatý?
Benzoát vápenatý se používá jako konzervační prostředek, antibakteriální a protiplísňový, ale účinný pouze v mírně kyselém prostředí. Používá se také jako antiseptikum, jako konzervant potravin a k zamaskování chuti nekvalitních potravin.
Dále se také používá jako konzervační prostředek pro insekticidní prostředky na vodní bázi, které lze rozstřikovat, pro přípravky na vyplachování úst a také do přípravků snižujících tvrdost vody.
Příklady potravin a nápojů, které někdy obsahují E213:
- nealkoholické nápoje
- ovocné šťávy
- koncentráty
- sójové mléko
- sójová omáčka
- chléb a další pekařské výrobky
- barbecue omáčky
- kaviár
- ovocné koláče
- margarín
- nakládané okurky
- krevety
- javorový sirup
- konzervy
- stolní olivy
- mléko
- masné výrobky
Je E213 zdravé?
Lidé trpící astmatem, přecitlivělostí na aspirin nebo kopřivkou mohou mít alergické reakce a/nebo se jejich příznaky zhoršují po konzumaci kyseliny benzoové, zejména v kombinaci s tartrazinem E102.
Použití EU vs. USA vs. svět
Benzoan vápenatý je schválen pro použití jako potravinářská přídatná látka v EU, USA , Austrálii i na Novém Zélandu.