Siřičitan sodný je bílý prášek, který se používá jako syntetická konzervační látka pro zabránění zabarvení sušeného ovoce. Jedná se o sodnou sůl kyseliny siřičité a po reakci s kyslíkem tvoří síran sodný. V kyselém prostředí tvoří kyselinu sírovou, konzervační látku. Má mírně slanou chuť a kromě toho, že se jedná o konzervant, je to i bělící prostředek.
Potraviny s tímto éčkem mohou bezpečně konzumovat lidé s alergií na lepek a vegani.
Hlavní důležité body o E221 – Siřičitan sodný:
Není vhodné pro děti.
Může způsobovat alergickou reakci.
Je vyráběno synteticky.
Výroba E221
Vyrábí se synteticky probubláváním oxidu siřičitého skrz sodný roztok louhu.
Na co se používá siřičitan sodný?
Používá se jako konzervační prostředek a také jako oxidační a bělicí prostředek, aby se zabránilo znehodnocení a změně barvy. V mase zabraňuje hnědnutí; není však povolen v masných výrobcích, protože může maskovat bakteriální kažení charakterizované změnou barvy. Používá se také jako zlepšovák chleba.
Příklady potravin a nápojů, které někdy obsahují E221:
- pivo
- chléb
- karamel
- výrobky z vaječného žloutku
- korýši
- sušené ovoce
- víno (obsahuje omezené množství siřičitanu sodného již přirozeně)
- sultánky
Je E221 zdravé?
Játra redukují E221 na sulfát pro vylučování močí. Smíchání siřičitanu sodného s alkoholem zvyšuje příznaky kocoviny.
Siřičitanům (E221 – E228) je třeba se vyhnout, pokud jedinec špatně snáší přírodní siřičitany. Je známo, že tato chemikálie dráždí žaludeční výstelku v důsledku uvolňování kyseliny sírové. E221 také ničí obsah vitamínu B1 v potravě, který je důležitý pro zdravé srdce a nervy.
Použití EU vs. USA vs. svět
Siřičitan sodný je jako potravinářská přidatná látka schválena EU (s omezením na některé potraviny), jeho uživání je povoleno také v Austrálii, na Novém Zélandu a v USA, kde se však nesmí přidávat do potravin sloužících jako zdroj vitamínu B1.