Disiřičitan sodný se nepoužívá pouze ke konzervaci ovoce nebo zeleniny, ale najdeme ho i v různých nápojích, jako je třeba víno.
Jedná se o bílé krystaly nebo krystalický prášek siřičitanu, který se používá jako konzervační, antioxidační a bělící prostředek v potravinářském průmyslu. Jedná se o redukční činidlo, které se běžně používá pro konzervaci čerstvého a sušeného ovoce, zeleniny a vín.
Hlavní důležité body o E 223 – disiřičitan sodný
Není přírodního původu, jak je uvedeno výše, vzniká reakcí mezi oxidem siřičitým a uhličitanem sodným
Není vhodný pro děti a kojící ženy
Není vhodný pro těhotné ženy
Může způsobit alergickou reakci jako je bolest hlavy, průjem, zvracení
Je vhodný pro vegany
Výroba E223
Disiřičitan sodný lze vyrobit reakcí mezi oxidem siřičitým a uhličitanem sodným.
Kde se disiřičitan sodný (E 223) používá?
Je to multifunkční složka, kterou lze použít jako konzervační, antioxidační a bělicí činidlo v zemědělských potravinářských produktech, víně atd.
Díky svému chemickému složení je schopen bránit růstu mikroorganismů a sloužit ke konzervaci potravin, jako jsou stolní hrozny, loupané brambory, sušený kokos, sušené houby, sušený zázvor atd.
Jelikož je siřičitan je silným redukčním činidlem a reaguje s kyslíkem z ovoce a zeleniny, čímž zabraňuje kažení potravin a uchovává vitamín C, který obsahují.
Zabraňuje a zpomaluje oxidačnímu hnědnutí, jako tomu dochází u jablek, avokáda, banánů, hrušek atd.
Čerstvé, loupané, krájené a drcené, mražené, sušené ovoce a zelenina: jako, hrušky a banány
Metabisulfit sodný se běžně přidává do vín, ciderů i piv jako antioxidant, konzervant a stabilizátor.
V pekárnách se používá za účelem nakypření těsta.
Konkrétní produkty
- Jihočeská zelenina – zelný salát s křenem
- Natura – halušky
- Clever – bramborové knedlíky
Je E223 zdravé?
Siřičitany obecně nelze řadit mezi nejzdravější látky. Můžou způsobit dýchací potíže, alergickou reakci a nevolnost. U jedinců trpící na astma můžou v tom nejkrajnějším případě způsobit i smrt.
Použití v EU vs. USA vs. svět
Jeho bezpečnost byla schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), která ho uznává jako bezpečný, pokud se používá jako konzervační látka s výjimkou masa, potravin uznávaných jako zdroj vitamínu B1 a čerstvého ovoce nebo zeleniny.
Jeho použitá je schváleno Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a je také schválenou přísadou v Austrálii a na Novém Zélandu.