Mléčnan sodný (laktát sodný) je sodná sůl kyseliny mléčné, což je přírodní kyselina produkovaná bakteriemi ve fermentovaných potravinách. Je také produkován ve velkém množství v tlustém střevě rezidentními bakteriemi. Má mírně slanou chuť. Jedná se o téměř bezbarvou viskózní kapalinu, která funguje jako regulátor kyselosti, antioxidant, zahušťovadlo a zvlhčující látku.
Potraviny s tímto éčkem mohou bezpečně konzumovat lidé s alergií na lepek. Jelikož v mléčnanu sodném chybí mléčný protein, mohou ho konzumovat i ti, kteří trpí intolerancí laktózy.
Hlavní důležité body o E325 – Mléčnan sodný:
Je bezpečné.
Látka živočišného původu.
Nevhodné pro děti.
Doporučujeme.
Výroba E325
Mléčnan sodný se vyrábí fermentací zdroje cukru, jako je kukuřice nebo řepa, a poté neutralizací výsledné kyseliny mléčné.
Na co se používá mléčnan sodný?
Kyselina mléčná a laktáty se používají jako konzervanty především proti kvasinkám a plísním. Používá se také ke zvýšení stability antioxidantů a k zabránění vysychání různých produktů. Kromě v potravinářství se využívá také v šamponech a tekutých mýdlech, protože je účinným zvlhčovačem.
Příklady potravin a nápojů, které někdy obsahují E325:
- sýry
- sladkosti
- zmrzlina
- ovocná želé
- polévky
- konzervované ovoce
- masné výrobky ve vaukovém balení, zejména mražené
- pekařské výrobky
- likéry
Je E325 zdravé?
Nebyly prokázány žádné vedlejší účinky u dospělých. D- nebo DL-laktáty (stereoizomery) by neměly být podávány kojencům a malým dětem, protože se u nich ještě nevyvinuly vhodné enzymy v játrech, které by tyto formy laktátu metabolizovaly.
Použití EU vs. USA vs. svět
E325 je schváleno pro použití jako potravinářská přísada v EU a obecně uznáváno jako bezpečná potravinářská látka v USA, Austrálii a na Novém Zélandu.