Konjaková guma je obecné označení, které se používá pro konjakovou gumu a konjakový glukomannan, dva ve vodě rozpustné hydrokoloidy, které lze použít jako zahušťovadlo, stabilizátor, želírující látku či emulgátor.
Obecně se oba označují jako potravinářská přídatná látka E425, někdy se rozdělují na konjakovou gumu (E425i) a konjakový glukomannan (E425ii).
Konjak je označení pro hlízu vytrvalé rostliny Amorphophallus konjac, česky zmijovce indického, ze které se tyto látky získávají.
Rozdíl mezi nimi spočívá především v čistotě glukomannanu v nich obsaženého, alespoň 75 % v konjakové gumě a více než 95 % v konjakovém glukomannanu.
Molekulární vzorec E425 je C24H42O21.
Hlavní důležité body o E425 – konjakové gumě:
Je to zahušťovadlo a nosič.
Je to přírodní látka.
Je vhodný pro děti.
Nepatří mezi alergeny.
Použití v ČR je povolené.
Kde se konjaková guma používá?
Konjaková guma se běžně používá jako želírovací činidlo k výrobě tepelně stabilních a tepelně vratných potravin, jako jsou asijské nudle, polévky a omáčky, dále též želé a džemy.
Slouží ale také jako zahušťovadlo a stabilizátor pekařských výrobků, zmrzliny a nápojů.
V masných výrobcích se často používá jako náhražka tuku, například v uzeninách a šunce, zvyšuje schopnost zadržovat vodu, zlepšuje strukturu masa a snižuje obsah tuku.
- Veto Veganský steak
- Schneider Junior salám
- Masokombinát Plzeň Moravské uzené maso
- Lunter Tofu párky
Je E425 zdravé?
Konjaková guma při běžné konzumaci nezpůsobuje nežádoucí vedlejší účinky a její používání v potravinářském průmyslu bylo schváleno Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) i americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Existují i důkazy, že konjaková guma snižuje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi.
Při nadměrné konzumaci může zhoršovat vstřebávání některých vitamínů, například vitamínu E.
Použití v EU vs. USA vs. svět
Používání konjakové gumy v potravinářském průmyslu je povoleno v EU, USA i a dalších zemích světa.