Co je to stearan hořečnatý (E572) a k čemu všemu se používá?

Stearát hořečnatý je jemný bílý prášek, který přilne k pokožce a je na dotek mastný. Jedná se o hořečnatou sůl mastné kyseliny – kyseliny stearové.

Po mnoho desetiletí je široce používán v potravinářském průmyslu jako emulgátor, pojivo a zahušťovadlo, stejně jako protispékavé, mazací, uvolňovací a odpěňovací činidlo.

Přestože jsou mastné kyseliny získávány z rostlinných zdrojů, nelze vyloučit použití živočišného tuku (včetně vepřového a hovězího). Informace o původu může poskytnout pouze výrobce. Jejich použití se proto nedoporučuje veganům a vegetariánům.

Hlavní důležité body o E572– Stearan hořečnatý:
Jedná se o stabilizátor.
Může být živočišného původu.
V ČR povolené.
Doporučujeme.

Výroba E572

Pro potravinářské aplikace se stearát hořečnatý typicky vyrábí jedním ze dvou následujících procesů:

  1. Přímý (fúzní) proces zahrnuje přímou reakci mastných kyselin se zdrojem hořčíku, jako je oxid hořečnatý, za vzniku hořečnatých solí mastných kyselin.
  2. V nepřímém (srážecím) procesu se sodné mýdlo vyrábí reakcí mastných kyselin s hydroxidem sodným ve vodě a vysrážením produktu přidáním hořečnatých solí do mýdla.

Mastné kyseliny používané jako surovina pocházejí z jedlých tuků a olejů a sestávají hlavně z kyseliny stearové a palmitové.

Na co se stearan hořečnatý používá?

Stearát hořečnatý se běžně přidává do mnoha potravin, léčiv a kosmetiky. U léků a vitamínů je jeho primárním účelem působit jako lubrikant.

Primárně se používá v kapslích léků. Zabraňuje tomu, aby se jednotlivé ingredience v kapsli lepily k sobě navzájem a ke stroji, který kapsle vytváří. Pomáhá zlepšit konzistenci a kontrolu kvality kapslí léků. Další jeho funkcí je zpomalit vstřebávání a rozklad léků. Tímto způsobem léky tělo absorbuje ve správné oblasti našeho střeva.

Příklady potravin a nápojů, které někdy obsahují E572:

  • cukrovinky
  • koření
  • žvýkačky
  • přísady do pečení

Je E572 zdravé?

Stearát hořečnatý je obecně považován za bezpečný pro konzumaci. Pokud byste ho požili příliš mnoho, může mít projímavé účinky.

Někteří jedinci na něj mohou být alergičtí, v tom případě je dobré se tomuto potravinářskému aditivu vyhnout.

Věděli jste, že 120 ml lidského mateřského mléka obsahuje více než 5 000 mg kyseliny stearové?

Použití v EU vs. USA vs. svět

Stearát hořečnatý je povolen pro použití v Evropské unii a dalších zemích včetně Číny, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu a ve Spojených státech byl obecně uznán jako bezpečný.

Použité zdroje

Everything You Should Know About Magnesium Stearate, Kelli Hansen, www.healthline.com 22. 11. 2019
What Is Magnesium Stearate? , www.webmd.com 23. 06. 2021
Safety and Efficacy of Magnesium Stearate, Cyrus Kuhzarani, www.purelabvitamins.com 08. 02. 2019
572 : Magnesium stearate , www.food-info.net