Bílé, červené, fialové, černé či zelené.
Plné bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů.
Zařaďte do svého jídelníčku fazole!
Načerpejte inspiraci z našich receptů na fazolový salát.
Dá se připravit v mnoha variantách a jeho příprava je velmi snadná.
Který vyzkoušíte jako první?
Naše recepty
Věděli jste, že fazole se dají také zapékat? Podívejte se na ty nejlepší recepty na zapékané fazole!
Proč do svého jídelníčku zařadit fazole?
Fazole společně s čočkou a hrachem patří mezi typicky české luštěniny. Vzhledem ke svému jedinečnému složení jsou velmi zdravou potravinou. Ve fazolích se ukrývá například draslík, železo, mangan, kyselina listová či vitaminy skupiny B.
Jsou rovněž bohatým zdrojem vlákniny. Obsahují oba dva typy vlákniny, rozpustnou i nerozpustnou, čímž prospívají našemu trávení. Mimoto jsou prospěšné i pro kardiovaskulární systém, snižují například hladinu škodlivého cholesterolu. Díky vysokému obsahu vlákniny a zároveň nízkému glykemickému indexu jsou velmi vodnou potravinou i pro diabetiky.
Podle čínské medicíny jsou fazole velmi prospěšné pro ledviny, s nimiž je pojí i stejný tvar. Mají silné močopudné účinky a údajně dokáží rozpouštět i drobné ledvinové kamínky.
Tipy na vaření s fazolemi
Fazole lze do našeho jídelníčku zařadit mnoha různými způsoby. Kromě salátu si z nich můžete připravit i velmi chutné a výživné polévky, guláš či přílohu k masu. Lékaři často doporučují konzumaci fazolí alespoň dvakrát týdně.
I když v Čechách jsou stále nejčastěji připravovaným druhem fazolí ty bílé či fialové, koupit lze i jejich exotičtější varianty. Zpestřit jídelníček si tak můžete fazolemi černými, červenými, mungo, borlotti, pinto či adzuki. Na světě se údajně pěstuje až pět set odrůd fazolí různých tvarů, barev i chutí.
Mnoho lidí se bojí fazole konzumovat kvůli nadýmání. Tomu se lze vyhnout při přípravě salátů právě tím, že se používají především fazole z konzervy. Jinak je nutné fazole před vařením na několik hodin namočit. Namáčení totiž snižuje množství oligosacharidů, které jsou za nadýmání zodpovědné.