Co s tím, když zelenina nikomu nechutná, ale je potřeba?
Připravte si tyto recepty na glazovanou mrkev.
Vychutnejte si jí v její sladké podobě například na medu nebo s hnědým cukrem.
Naše recepty
Je mrkev opravdu dobrá pro oči?
Dlouho se věřilo, že konzumace mrkve podporuje zdraví očí a zlepšuje váš zrak, zejména v noci.
Ačkoli je to pravda, propojení mezi mrkví a zrakem pochází z mýtu.
Během druhé světové války začali piloti britského královského letectva poprvé používat radar k zaměřování a sestřelování nepřátelských letadel. Ve snaze udržet tuto novou technologii v tajnosti byla vizuální přesnost pilotů – zejména v noci – připisována konzumaci mrkve.
To vedlo k dlouhodobé propagandistické kampani, která propagovala mrkev pro lepší zrak. Toto přikrášlené spojení mezi konzumací mrkve a zlepšeným nočním viděním přetrvává dodnes.
Nicméně, i když to není úplně ta kouzelná potrava pro oči, za kterou byly prodávány během druhé světové války, mrkev obsahuje určité sloučeniny, které jsou dobré pro vaše oči.
Mrkev je bohatým zdrojem beta karotenu a luteinu, což jsou antioxidanty, které mohou pomoci předcházet poškození očí způsobenému volnými radikály.
Oranžová mrkev má obzvláště vysoký obsah beta karotenu, který vaše tělo přemění na vitamín A. Nedostatek vitamínu A může vést k šero slepotě, kterou lze často zvrátit jeho doplněním.
Vitamin A je potřebný k tvorbě rodopsinu, což je červenofialový pigment citlivý na světlo ve vašich očních buňkách, který vám pomáhá vidět v noci.
Vaše tělo vstřebává a využívá beta karoten efektivněji, když jíte vařenou mrkev namísto syrové.
Žlutá mrkev obsahuje nejvíce luteinu, který může pomoci předcházet takzvané makulární degeneraci, což je stav, kdy je vaše vidění postupně rozmazané nebo ztracené.