Narazili jste na recepty, ve kterých je v názvu slovo gratinované/gratinovaná/gratinovaný?
Víte, že se jedná o způsob úpravy jídla? A že tato jídla chutnají opravdu skvěle?
Čtěte dál a zjistěte, jak správně gratinovat, čím gratinovat a inspirujte se nabídkou našich receptů!
Co je gratinování?
Jedná se o způsob přípravy pokrmů zapékáním se žádoucí krustou na povrchu. Termín gratinování byl odvozen od francouzského slova „gratter“ jenž v překladu znamená seškrabávat onu žádoucí připečenou zlatavou kůrku. Nejznámějším gratinovaným pokrmem jsou gratinované brambory (někdy nazývané pommes dauphinoises ). Při gratinování je cílem, aby se na povrchu vytvořila zapečená krusta, nejčastěji sýrová.
Jak správně gratinovat ?
Potraviny by se měli zapékat spíše v tenčí vrstvě s bohatým zapečeným povrchem. Pokud připravujete jídlo, které je potřeba nejdříve propéct, protože se připravuje ve vyšší vrstvě a potom jídlo gratinovat, můžete spojit pečení s gratinováním dohromady.
Účelem zapékání není uvaření surovin, jelikož jde o chvilkovou záležitost a během okamžiku se tvoří křupavá krusta. Před samotným gratinováním je potřeba mít suroviny již téměř hotové.
Při gratinování pokrm nezakrývejte pokličkou, alobalem, ani ničím jiným. Docílili byste akorát toho, že by se pokrm začal dusit, ne zapékat a nevytvořila by se vámi požadovaná křupavá krusta.
Čím gratinovat ?
Nejrozšířenější při gratinování je použití vhodného sýru ve strouhané podobě, ale nabízí se i použití sýrové omáčky, omáčky Mornay (mónej) či náš výborný a jemný bešamel.
Kromě sýru a omáček se výborně hodí ke gratinování bramborová kaše, šlehaný sníh z bílků nebo i žloutková pěna.
Je gratinování zdravé?
Zapékání pokrmů patří ihned po dušení a vaření ve vodě/páře k nejzdravějšímu způsobu přípravy jídel.
Co vše lze gratinovat ?
Kromě sladkých jídel lze zapékat pokrmy z masa a to ze všech druhů. Nejlepší volbou jsou masa, která nevyžadují příliš dlouhou přípravu. Mnohdy je při zapékání využívána uzenina. Lze zapékat i zeleninu a dušené houby. Hlavní součástí gratinovaných pokrmů by měly být suroviny, které považujeme jako přílohu – brambory, rýže a těstoviny. Do jídel, které chceme gratinovat, bychom měli zahrnout alespoň 3 druhy sovin, např. brambory, maso, zeleninu, nebo těstoviny, houby a zeleninu apod.
Inspirovat se můžete našimi recepty:
- Gratinované brambory/těstoviny na 7 způsobů
- Bramborová kaše ke gratinování
- Gratinovaný celer s bramborami
- Zapečené cukety
- Gratinované houby
- Zapékané mleté maso na 8 způsobů
- Dezert creme brulee
Jakou omáčku použít při gratinování?
- bešamel (lze jej obohatit kořením, zelenou natí, hráškem, šunkou, fazolkami, plátky žampionů, taveným či strouhaným sýrem)
- zakysanou smetanu (lze ji obohatit rozšlehaným vejcem nebo strouhaným sýrem)
- bílý jogurt (můžete dochutit kečupem, hořčicí nebo jiným kořením, zelenou natí, bylinkami nebo strouhaným sýrem)
- mléko s rozšlehanými vajíčky
- tvaroh s mlékem a vejcem (1/8 tvarohu, 1/4 l mléka, 2 vejce)
- palačinkové těsto (vhodné hlavně na zapékanou zeleninu, lze jej obohatit kečupem, strouhaným sýrem či zelenou natí a bylinkami)
- hotové zapékací omáčky, které lze zakoupit
Vhodné sýry při zapékání
Nejlepší při gratinování je použití tvrdých a hodně zralých sýrů, které pokrmu dodají hutnosti a tak rychle se nerozpustí. Pokud nechcete, aby sýr během pečení vyschl a ztratil svou vláčnost, stačí na sýr položit tenké plátky másla, které zajistí jeho zlatavé zabarvení.
Inspirovat se můžete následujícím videoreceptem na gratinované brambory:
Jistě každý z nás již alespoň jednou v životě něco zapékal v troubě. Za nás jsou zapečené pokrmy jedny z nejlepších. Dá se gratinovat téměř vše – maso, zelenina, houby, sýr, kaše, ovoce, moučníky atd.
Jaký gratinovaný pokrm máte rádi vy? Napište nám to do komentářů! 🙂