Guláš, byť jeho původ nalezneme v sousedním Maďarsku, je považován za tradiční české jídlo.
Každá rodina má svůj recept, který si střeží.
S oblibou je servírován na větších oslavách, všem chutná a je snadné připravit i větší množství.
Výhodou je také, že se dobře skladuje a chutná nejlépe uleželý.
Pro tento článek jsme pro vás vybrali 10 skvělých receptů na guláše z masa. U nás si vybere opravdu každý.
Naše recepty
Výborného guláše docílíte i a tlakovým hrncem. Nejen, že se doba varu značně zkrátí, ale zachová se i maximum vitamínů. Zajímá vás toto téma? Dočtěte se o tlakových hrncích a jejich hodnocení ještě více.
Zajímavostí je, že guláši se nemusí vyhýbat ani ti, kteří dodržují například diabetickou nebo redukční dietu. Mouku na zahuštění jednoduše nahraďte uvařenou a rozmixovanou bramborou či jinou zeleninou.
Takto je zhotovován kupříkladu hospodský guláš, který je zahuštěn základem z cibule.
Pamatujte, že základ je nejdůležitější. Krásně tmavý. Ne kyselý, ale mírně nahořklý, chuťově výrazný. Na něm si dejte záležet.
Cibule se musí smažit opravdu dlouho. Odborníci uvádějí i 15 minut. Pozor však dávejte na spálenou cibuli, byla by moc hořká, a to už by nebylo ono.
Další strašák je ukryt ve fázi přidání rajského protlaku, kdy mu nedáme dostatek času, aby změnil nejen barvu, ale i chuť. A právě jeho kyselosti se zbavit potřebujeme.
Ostražitost bychom měli také přikládat mleté paprice, která velmi ráda rychle hořkne. Proto nesmíme po jejím přidání už dlouho restovat, ale prostě ji hezky po chvilce přelít vodou.
Všeobecně známou pravdou je, že nejlépe chutná 2 dny po uvaření.
Chutný, pestrý a pokaždé jiný guláš je vizitkou každého dobrého kuchaře nebo kuchařky.
Hotový guláš můžeme při podávání i zdobit, a to jak sekanými bylinkami, tak strouhaným sýrem, sekaným vařeným vejcem, sázeným vejcem, sekanou uzeninou a samozřejmě kombinací těchto i dalších ingrediencí.
Nejlépe však chutná s domácím houskovým knedlíkem nebo karlovarským knedlíkem.
Vyzkoušejte také naše osvědčené recepty na guláše z drůbeže.