Vůně našich receptů na gulášovou polévku z vepřového masa vám zamotá hlavu.
Plný hrnec této dobroty zmizí v jediném okamžiku ani nebudete vědět jak!
Až tak je výborná!
Ochutnejte ji a přesvědčte se na vlastní chuťové buňky.
Naše recepty
Druhy papriky a jak je používat
V tomto sladkém, kouřovém a aromatickém koření je víc než si myslíme. Existují různé odrůdy s různým původem a chuťovými profily.
Paprika se vyrábí ze sušených paprik. Odtud pochází její červeno-oranžová barva, ale jak víte, to, že jsou dvě papriky červené, nemusí nutně znamenat, že chutnají stejně. Paprika se liší v chuti podle toho, jaké druhy paprik se suší a drtí.
Koření se může pohybovat od jemného po pikantní, trochu sladké až po 100% pikantní. Zde jsou nejčastější typy, se kterými se setkáte:
Klasická červená paprika
Paprika, kterou vidíte v obchodě s potravinami, ta na které je napsáno „Paprika“. Obyčejná paprika má nejméně výraznou chuť, nabízí nízkou intenzitu pepřové chuti bez velké pikantnosti nebo sladkosti. O co tu jde je barva a ne chuť. Nejlepší použití je k oživení kuřete, hummusu, vajec, brambor nebo rýže.
Maďarská paprika
Pokud chcete vědět o pravé lásce k paprice promluvte si s Maďary. Je to oblíbené koření a základ maďarského národního jídla – guláše. Maďarská paprika se tradičně dodává v osmi různých chuťových profilech, od jemné a jasně červené až po pikantní, štiplavou a světle oranžovou. Nejběžnější je jasně červená odrůda zvaná édesnemes, která má štiplavou pepřovou chuť a sladkost. S největší pravděpodobností ji uvidíte označenou jako „Sladká maďarská paprika“.
Španělská paprika
Španělská paprika, často označovaná jako „pimentón“, se běžně vyrábí s uzenou paprikou, která, jak pravděpodobně víte, přináší na stůl hlubší, kouřovější chuť. Úroveň pálivosti a sladkosti španělské papriky se liší v závislosti na použité směsi paprik. V obchodě s kořením můžete vidět odrůdy dulce (sladké), agrodulce (hořkosladké) nebo picante (pálivé). A když děláme něco jako paella, je to přesně to, co hledáme.