V dnešní uspěchané době se řada lidí potýká s každodenní únavou a nedostatek energie. Na vině může být nevhodný stravovací režim, ale i několik dalších faktorů. Nicméně vyvážený jídelníček a správné stravování je velmi důležitý pro celkovou pohodu i dostatek energie.
Jezte pravidelně
Možná jíte dostatek kalorií, ale přesto v průběhu dne máte hlad a cítíte únavu. Zkuste si denní příjem rozdělit na 5-6 menších jídel v pravidelných intervalech. Díky tomu lze udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Vyhnete se výkyvům energie – namísto toho budete mít neustálý přísun paliva, abyste zvládali každodenní aktivity.
Častou chybou je vynechávání snídaně. Jejím cílem je dodat vám energii na celé dopoledne. Pokud nemáte po ránu chuť na jídlo, zkuste si dát aspoň něco malého. K dopolední svačině si pak můžete dát větší plnohodnotné jídlo.
I když je cílem jíst často, neměli byste jíst zhruba 2-3 hodiny před spaním. Snažte se tomu přizpůsobit režim. Příliš pozdní večeře totiž zbytečně zatěžuje váš trávicí systém a odpočinek pak není tak efektivní.
Pestrá strava
Záleží nejen na tom, jak často jíte, ale hlavně na tom, z čeho se váš jídelníček skládá. Cílem by vždy měla být rozmanitost – nesmí chybět ovoce, zelenina, celozrnné produkty, bílkoviny (nejčastěji maso) a zdravé tuky.
I když může být složité neustále vymýšlet nová jídla a kombinace, snažte se jíst co nejvíce různých věcí. Díky různorodosti potravin je totiž zajištěn přísun nejrůznějších vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje.
Nezpomínejte také na dostatek vlákniny – skvělým zdrojem je zelenina, přidat můžete i celozrnné pečivo, těstoviny či rýži. Zaměřte se na jednoduché pokrmy a čerstvé suroviny.
Jezte pomalu a s chutí
Na každé jídlo dne je důležité vyhradit si speciální čas. Nejezte za chůze, snažte se soustředit na obsah svého talíře. Ideálně je jíst v klidném prostředí, kde budete mít dostatek času na důkladné žvýkání každého sousta. Díky tomu je umožněno lepší trávení, ale také tak snáze dosáhnete pocitu sytosti. Zároveň je dobré vyhnout se rozptylujícím faktorům jako je telefon či televize. Pokud totiž jídlo jen tak zhltnete za pochodu, pravděpodobně pak budete mít hlad a budete se dojídat sladkostmi a dalšími pochutinami, které jsou po ruce. To ale akorát ve výsledku uškodí a hladina energie upadne.
Zdravé svačinky
Možná to znáte – po obědě máte hlad, ale do večeře daleko. Vyhněte se sušenkám a bonbonům a připravte si raději ovoce, zeleninu, oříšky či jogurt. Můžete je zkombinovat a vznikne vám skvělá a výživná svačina. Nebo se nabízí celozrnné sendviče se zeleninou, musli tyčinka či třeba hummus s pita chlebem a zeleninou.
Ve výsledku záleží jen na vás, co si ke svačině připravíte. Čerstvé a zdravé jídlo je ale vždy lepší volbou. Obsahuje všechny potřebné živiny – nejen cukry, které vám sice krátkodobě zvýší energii, ale pak se budete cítit ještě hůř.
Objevte podobné tipy
Zdravější vaření
Obecně některé pokrmy mohou způsobovat únavu – jsou příliš těžké na žaludek, obsahují příliš cukrů a tak podobně. Pokud se chcete cítit plní energie, základem by měl být zdravý jídelníček.
Snažte se proto vyhnout smaženým pokrmům. Taková jídla jsou příliš těžká na trávení a můžete se po nich cítit unavení. Zařaďte raději zdravé tuky, například olivový olej či různé oříšky, které jsou bohaté na tuky. Snažte se najít balanc – vyvážené jídlo by mělo mít cukry, tuky a bílkoviny, ovšem ve správném poměru. Pokud něco přebývá, může to organismus zatěžovat. Namísto energie tak přichází únava.
Příprava jídla předem
Zejména pokud během dne nemáte zrovna moc času, připravujte si obědy a večeře, ale i svačiny předem. Pokud budete mít zdravé jídlo s sebou v krabičce, nebude tak lákavé objednat si fast food či si dát jen nějakou sladkost na zaplácnutí žaludku. Zpočátku se takzvaný meal prep může zdát zdlouhavý a náročný. Postupem času si v tom ale najdete systém a ve výsledku čas ušetříte. Budete mít přitom vždy po ruce plnohodnotné jídlo, které vám dodá energii.
Nemusíte připravovat nic složitého. Stačí smíchat maso, zeleninu a vaši oblíbenou přílohu. Jídla z jednoho hrnce si můžete připravit třeba v praktickém tlakovém hrnci, máte to tak v podstatě bez práce. Pak jen rozdělíte do krabiček a jste připraveni.
Doplňky stravy
Někdy za únavou může stát i nedostatek některých mikroživin. Pokud máte pestrou stravu, jíte pravidelně a zdravě, pak by se to nemělo stávat. Jestli máte podezření, že máte nedostatek nějakého vitamínu či minerálu, je vhodné nechat si to ověřit krevními testy u vašeho lékaře.
Na základě toho pak můžete začít užívat vhodné doplňky stravy. Univerzální vitamíny vám mohou pomoci, ale mnohdy obsahují i mikroživiny, kterých máte dostatek. Proto je důležité užívání dobře zvážit.
Omezte stres
Se stravovacími návyky úzce souvisí také stres. Podobně jako jídlo ovlivňuje naše hormony. I ty mohou stát za nepříjemnou únavou. Proto je dobré si z jezení vytvořit příjemný rituál.
Pořiďte si hezký set nádobí, ze kterého budete jíst s radostí. Vyhraďte si dostatek času na každé jídlo, soustřeďte se na to, co jíte. Jezení ve spěchu přináší akorát různé problémy. Proto nepodceňujte správné návyky.
Samozřejmě je dobré omezit stres celkově. To se snadno řekne, ale provést to je složitější. Pokud máte hodně starostí, vyhraďte si alespoň dostatek času na odpočinek. Může jít o procházku v přírodě, sport, ovšem pro někoho je relax i vaření. Najděte si to pravé pro sebe.
Pravidelné jezení a vyvážený jídelníček je základem správné stravy – díky tomu dostanete z jídla co nejvíce energie, aniž by vás trápila únava v průběhu dne. Může být složité najít správný režim, který vám bude vyhovovat. Ale s trochou trpělivosti to zvládnete. Inspiraci na vaření a přípravu jídla a praktické vybavení do kuchyně pro vás nabízí Tescoma.cz – s dobře vybavenou kuchyní vám příprava jídla půjde lépe od ruky.
Zdroj obrázku: peopleimages.com / stock.adobe.com